0

#5 Podle čeho vybrat nejlepší snowboard pro začátečníka?

V tomhle článku postupně rozeberem pět specifikací, na který se zaměřit při výběru snowboardu. Fakt, že si vybereš board odpovídající tvejm skutečnejm schopnostem (teda to, že se nepřeceníš ani nepodceníš) může znatelně urychlit tvůj progres. Proto se snaž nepřeskakovat a bez výjimky důkladně pověnovat pozornost všem bodům. Ono se ti to vrátí ;)

19.12.2018 6014

 

01 PROFIL

Profil je na prvnim místě oprávněně. Ovlivňuje totiž boardfeel, stabilitu i schopnost/jednoduchost přenášení váhy při zatáčení. Pro začátečníky doporučujeme některej z těhle snb profilů: 

Kombinace Rockeru a Camberu

 

Kombinace prohnutí Rocker/Camber/Rocker je prohnutí, který nabízí hravou a chyby odpouštějící jízdu díky Rockerům na koncích desky a zároveň pomáhá s dynamikou jízdy díky Camberu mezi vázáním. Pro začátečníky doporučujeme co nejkratší Camberovou část, aby Rockery na koncích prkna mohly maximálně chránit před zakousnutím hran.

 

Kombinace prohnutí Camber/Rocker/Camber je prohnutí, který Burton nazývá Flying V, Nitro mu říká Gulwing a LibTech, Gnu a Roxy třeba BTX… Jedná se o velmi oblíbenej profil, kterej je intuitivní v zatáčkách. Díky svý konstrukci nabízí mnoho kontaktních bodů, který tě skvěle podržej i na zmrzlym povrchu. Rocker uprostřed odlehčuje špičku a patu, a tak se prkno díky tomu chová velmi tolerantně. Camber umístěnej pod vázáním dodává prknu i trochu dynamiky a Popu. Profil Camber/Rocker/Camber se vyrábí v mnoha variantách, který se liší velikostí a zakřivením Camberový části. Pro začátečníky se hodí co nejmenší prohnutí Camberu.


 

Flat

 

Další z velmi odpouštějících profilů desky. Tahle úplně „placatá“ deska ti zaručí bezpečný a intuitivní zvládnutí prvních oblouků a triků bez zaseknutí hrany. Flat má velmi předvídatelný chování, který v Burtonu doporučují jako ideální Beginer Board. 


 

A nebo čistej Rocker

 

Čistej Rocker je nejvíc odpouštějící prohnutí ze všech tří uvedených. Jízdu v obloucích zvládne Rocker snowboard i bez tebe :) Tvar dodává jistotu od prvních chvil na svahu a pomáhá k rychlýmu progresu.


 

Závěr

Nejlepší profily pro začátečníky jsou ty, kde je minimální Camber (neboli prohnutí mezi vázáním). Dynamiku, kterou ti nabídne Camber, je lepší poznávat až po zvládnutí základů.

Všem druhům profilů jsme se do hloubky pověnovali v samostatnym článku » [ #7 Profil snowboardu: Kterej je přesně pro tebe? ]

 

02 FLEX

Podobnou důležitost jako profilu bys měl/a u svýho prvního snowboardu věnovat flexu. Flex je označení měkkosti/tvrdosti prkna. Měkčí odpustí víc než tvrdší. Čím tvrdší board, tím větší jistota ve vyšších rychlostech atd. Na rychlost se ale pro tentokrát vykašlem. Přecijen začínáme.

Závěr

Zůstaneme u tý důležitější informace: čím měkčí board, tim poddajnější je – líp se s nim manipuluje/manévruje v malejch rychlostech.  

Flexu jsme taky zasvětili samostatnej článek » [ #8 Flex snowboardu: V čem ti jeho ohebnost přidá a v čem přitíží? ]

Pozor: Pro optimální naladění celýho setu je potřeba vybírat měkčí flex i u snb bot a vázání. Měkký boty a vázání ti dovolí vrávorat a balancovat bez toho, aby se všechny síly hned přenášely na hranu prkna. Přesnej přenos síly tady zatím ještě necháme profíkům. (Viz bod 07 našeho seznamu.)

 

03 TVAR

Jako první věc, kterou je potřeba zjistit ještě před tim, než se poprvý rozjedeš z kopce, je, jakou nohu je pro tebe přirozenější mít vpředu. Po tom, co si to ujasníš, uvidíš, jak je to na tu druhou divný. No a tam začnou dělit rideři. Někdo se nebude chtít jízdou tou druhou nohou dopředu zabejvat, a tak z něj už navždy bude zakletá princezna Directional. Pak je tu druhá skupina. To jsou ti, kteří přijmou výzvu, vyberou si červenou pilulku a projdou zrcadlem do říše Twin. Ti se naučí jezdit na obě dvě nohy stejně a snowboarding jim ukáže svět, který těm druhým zůstane utajen. Kým budeš ty, záleží jen na tobě!

Tvar snowboardu určuje, jakym směrem se na prkně chceš pohybovat především – jestli pojedeš z kopce vždy jen jednou nohou dopředu, nebo to v průběhu jízdy prostřídáš, tzn. pojedeš i na switch. Proto rozlišujeme tvary snowboardů na dva základní:

 

Directional

Tento tvar upřednostňuje jízdu jední směrem, špička je o něco delší a jinak tvarovaná než patka. Inserty vázání jsou posunuty obvykle o 2 cm směrem od středu k patě.

 

 


 

Twin

Ti, co chtěj zkoušet triky ve snowparku, budou potřebovat jezdit i na switch (tou druhou nohou napřed). A k tomu se nejlíp hodí symetrickej tvar snowboardu označovanej jako Twin (nebo True Twin).

 

 

04 ŠÍŘKA

Při výběru prkna se hlavně kluci budou muset zaobírat šířkou desky. Jestli Standard nebo Wide, záleží jen na velikosti nohy.

Prkno musí být optimálně široký, aby se ti při větších náklonech nezasekávaly špičky bot o sníh. Na druhou stranu nesmí být zase hodně široký, aby se ti vůbec dařilo balancovat na hraně prkna. 

Šířce a tomu, jak nastavit správně vázání jsme věnovali samostatnej článek » [ #4 Správná šířka: Jak změřit šířku ideálního snowboardu a zvolit vhodnej úhel vázání? ]

 

05 SKLUZNICE

Na snowboardech se používaj dva druhy skluznice: extrudovaná a sintrovaná. Každá má svý plusy a mínusy. Pro začátečníky je mnohem vhodnější extrudovaná. Proč? Protože…

je pomalejší. Rychlá skluznice je to poslední, co jako začátečník potřebuješ.

líp se udržuje. Narozdíl od sintrovaný se nemusí voskovat. 

• je levnější. Takže to logicky ovlivní i celkovou cenu snowboardu. 

 

06 ZAPOMEŇ NA POŘIZOVÁNÍ SNOWBOARDU, DO KTERÝHO „DOROSTEŠ“

Poslední a nejdůležitější. Tim, že si vybereš už do začátku pokročilej board s tim, že do něj dorosteš, si nejspíš zaděláš na to, že do něj budeš dorůstat mnohem dýl, než kdybys začal/a s nějakým beginner-friendly boardem. Prostě to zbrzdí tvůj progres…

Nicméně existujou prkna, na kterejch si skvěle zajezdí začínející jezdec, jako ten, co toho má už hodně za sebou… To je např. Skate Banana od Lib Tech a rádi ti doporučíme i další. Stačí nám napsat na shop@boardstar.cz nebo se ozvat vpravo dole do chatu

 

07 SNB KOMPLET PRO ZAČÁTEČNÍKY

Jedna důležitá věc: snowboardovej komplet by měl pracovat dohromady jako celek, proto je nutný sladit boty a vázání podobnejch charakteristik, který se budou navzájem podporovat a nepůjdou proti sobě. V praxi to znamená, že stejně tak jako měkký, chyby odpouštějící prkno potřebuješ tolerantní měkký boty a měkký vázání. 

Měkký boty ti dovolí hledat balanc a nebudou přenášet všechnu sílu na prkno. To ti umožní užít si jízdu od prvních chvil. Mimo to se s měkkejma botama taky pohodlně stojí u baru :)

Měkký vázání je jasnou součástí tvýho setu. Dodá jistotu a odpustí začátečnický chyby.

Na závěr ještě jedna příjemná poznámka. Komplety pro začátečníky jsou wallet friendly, a tak ti zbyde ještě na permici :)))

 

DÍKY!

Žes dočtet/la až sem náš návod pro výběr správnýho snowboardu a že ti neni jedno, na čem jezdíš.

Jaký snowboardy nejvíc vyhovujou tvejm preferencím, kontroluj dole v odkazu, v případě jakejchkoliv dotazů piš na shop@boardstar.cz nebo vpravo dole do chatu… A vidíme se v příštim článku!

 

[ OTEVŘÍT SNB KONFIGURÁTOR ]

 

Pro ten pocit promočenejch rukavic a promrzlejch tváří, 

tvá BS crew