0

#4 Správná šířka: Jak změřit šířku ideálního snowboardu a zvolit vhodnej úhel vázání?

Jak známo, k zatáčení při jízdě z kopce přenášíš váhu ze špičky na patu. A právě proto je zásadní, aby byl tvůj snowboard přesně tak širokej, že nic nechybí ani nepřebejvá. On se totiž každej centimetr navíc (nebo namíň; jestli takový slovo vůbec existuje) umí ozvat v tu nejnevhodnější chvíli...

17.12.2018 8749

Nebudem to protahovat. Existují dva způsoby měření.

#1: Snowboard by měl být asi o 1–2 cm užší než tvoje snb bota. Jinými slovy bota by měla 1–2 cm přečuhovat.

#2: Když si stoupneš na snowboard bosou nohou, měla by jeho šířka odpovídat délce tvýho chodidla. Od palce po patu.

V obou případech se bavíme o noze/botě umístěný v místě insertů. Tedy tam, kam si záhy přiděláš vázání. Samozřejmě v úhlu, ve kterym pak budeš jezdit. (Neboj, úhlům se pověnujeme jen o trochu níž v tomhle článku.)

 

Zvědavce, který doufaj v překvapivý rozuzlení týhle tajenky, zklamem. Oba způsoby měření jsou totiž správně a ani o jednom se nedá říct, že by byl přesnější. S botou totiž tvoje noha měří o ty 2–4 cm (nahoře i dole 1–2 cm) víc než bez ní. Oh yes, Captain Obvious. 

 

K ČEMU SPRÁVNÁ ŠÍŘKA SNB?

K zatáčení při jízdě přenášíš váhu na patu a špičku. Takže logicky, když máš kratší nohu a jedeš na většim boardu, dá víc práce zatočit. Tim spíš, když k tý menší noze přidáme ještě nižší váhu – s větším prknem to bude fakt fuška.

Stejně tak, když ti bude bota trčet přes hranu snowboardu moc, můžeš čekat, že se ti při ostřejší zatáčce zasekne do sněhu. A co si budem… To prostě nechceš.

 

ÚHLY VÁZÁNÍ

Když už jsme u toho, že si šířku snowboardu vybíráš podle toho, v jakym úhlu přiděláš vázání… Všechno jsou to spojený nádoby a jak asi předpokládáš, úhel vázání je danej tim, co chceš jezdit.

Jestli ještě nevíš, do jakejch podmínek si vybrat snb, po přečtení tohohle článku by to mělo bejt jasnější » [ #2 Styl ježdění a rozdíly mezi snowboardy: Jaký podmínky ti nejvíc sednou? ]

 


Jestli jsi začátečník a ještě jsi nečet/la náš návod pro začínající ridery, upři svou pozornost na následující link:

 [ #5 Podle čeho vybrat nejlepší snowboard pro začátečníka? ]


 

Proč tyhle úhyby stranou v podobě jinejch článků? Správnej úhel nastavení vázání totiž rozdělujeme do 4 kategorií:

 rozsah pro začátečníky

 rozsah na freestyle

 rozsah na all-mountain

 rozsah na freeride

 

Teď k tomu, jakej úhel vybrat.

 

VÝPOČET ÚHLU NASTAVENÍ VÁZÁNÍ

0° odpovídá kolmýmu postavení nohy na prkně. Úhel, pod kterym tvoje noha míří ke špičce snowboardu je pozitivní (+), úhel k patce zase negativní (-).

Různej styl jízdy = vhodnější postoj a s tim související úhel nastavení vázání. Na následujících příkladech se pokusíme nastínit, co je vhodnej průměr pro konkrétní styl jízdy. Opět připomínáme, že z toho základu je dobrý vyjít a ještě ho přizpůsobit přímo tvejm preferencím.

 

Začátečníci

Žádná velká věda. Pokud počítáme s faktem, že víš, na kterou stranu chceš jezdit, bývá nejlepší nastavit si vázání primárně tim směrem. Přední nohu teda vpřed nějakejch těch průměrnejch plusminus 15°, zadní kolmo (0°). V praxi by to vypadalo asi takhle. 


 

Freestyle

Na freestyle je ideální tzv. kačer. Ten je buď zcela zrcadlovej, nebo jenom mírně zrcadlovej.

Pokud chceš přece jenom jednim směrem jezdit o něco častěji než tim druhym, dáš si zadní vázo v mírnějšim úhlu. Freestyle rideři pak většinou jezdí s předním vázáním v rozsahu +21° až +12° a zadním vázáním v rozsahu -3° až -15°. Ze zkušenosti můžem říct, že pohybovat se kolem -20° u zadního vázání je už trochu na hraně, ne-li za ní. Nejen, že se tak prkno už fakt blbě ovládá, ale začíná to bejt i dost nepohodlný.


 

All-mountain

Zkušení rideři si na all-mountain snowboardy vázání proti freestylerům trochu upraví směrem dopředu. Nechávaj si možnost pořád jezdit na switch, ale neni pro ně tak zásadní jako pro freestylery v parku. 

Jestli jízdu na switch uplně nezatracuješ, vybereš si asi něco jako kombinaci +18°/-6°, +15°/-6°, +18°/-3°, +15°/-3°. Vypadat to bude asi takhle.

No a pokud tě jízda na switch uplně netankuje, můžeš se zadním vázáním i do kladnejch čísel. Kombinace +18/+3 by pro tebe moh bejt dobrej začátek. 


 

Freeride

V prašanu, jak už jsme si ujasnili v článku o stylech jízdy, se jezdí jenom jednim směrem. Takže obě vázání na snowboardu budou mít pozitivní úhel. Rozmezí pro přední vázání se pohybuje kolem +20°, zadní zase kolem +5°. Samozřejmě se ale najdou i rideři, který preferujou extrémnější nastavení.


 

Jako v každym z našich článků pro výběr ideálního snb a gearu s tim spojenýho i tady platí, že je ideální s našima radama chvíli experimentovat. Zkoušet, co pro tebe bude nejlepší. Berem to ale tak, že aspoň víš, od čeho se odpíchnout. 

 

A NA ZÁVĚR JEDNO VELKÝ DÍKY!

Že čteš náš návod pro výběr správnýho snowboardu a že ti neni jedno, na čem jezdíš.

Jaký snowboardy nejvíc vyhovujou tvejm preferencím, kontroluj dole v odkazu, v případě jakejchkoliv dotazů piš na shop@boardstar.cz nebo vpravo dole do chatu… A vidíme se v příštim článku!

 

[ OTEVŘÍT SNB KONFIGURÁTOR ]

 

Pro ten pocit promočenejch rukavic a promrzlejch tváří, 

tvá BS crew