0

Snowboardová vázání

Málokdo by řekl, že volba snowboardového vázání je stejně důležitá, jako výběr snowboardu nebo bot. Snowboardová vázání od značek Burton, Nitro, Gravity, Roxy a spousta dalších. 

Položek: 143

VÁZÁNÍ NA SNOWBOARD

Jednoduše řečeno, vázání zprostředkovává komukikaci se snowboardem a výběr toho správného může zlepšit pohodlí a výkon víc než si myslíte.

 Většina vázání nabízejí klasické dvou strapové konstrukce, ale existují i jiné možnosti. Postupným vývojem se vázání stala lehčí díky novým technologiím a materiálům.  

SOUČÁSTI VÁZÁNÍ

  • BASEPLATE

nebo také základna je největší a nejtěžší součást vázání a zprostředkovává propjení boty se snowboardem. Dobrý baseplate má kvalitní polstrování, které přejímá vibrace, chrání nohy a šetří energii. Vázání nabízejí větši či menší odpružení v závislosti na funkci a ceně. Některé baseplaty nabízejí tzv. gas pedal, což je nastavitelná špička, která zvedá špičku boty od sněhu.

  • HIGHBACK

Patky poskytují podporu pro vaše boty při jízdě po zadní hraně. Technicky lze jezdit i bez patek, ale spíš najdete ztracený poklad Aztéků, než uvidíte někoho jezdit bez patek. Snowboardová vázání mají patky s různou výškou, náklonem a tuhostí. Záleží také na tvaru, proto je dobré vybírat patky, které mají asymetrické tvarování, pro lepší držení boty. Pokud máte rádi "forward lean", což je patka nakloněná více dopředu pro agresivnější jízdu, ujistěte se že má vázání možnost naklonění. Některá vázání mají také sklopnou patku, kde se do něj nastupuje zezadu.

  • STRAPS 

Strapy, nebo také přezky jsou cesta k nastupování a vystupování. Ale dělají víc než to. Horní strapy vedou přes a kotník a poskytují podporu. Velikost polstrování a tuhost strapů ovlivní ježdění. Spodní přezky mají menší polstrování, ale může se lišit jejich tuhost. Spodní strapy vedou přez nárt, nebo přez špičku, některé značky nabízejí obě možnosti. Přezky se zapínají pomocí ráčen, které se mohou lišit velikostí, váhou a snadností použití.

Mezi nejoblíbenější patří snowboardová vázání Burton, Union, Ride, nebo Nitro.