0

Skate trucky

Hledáš skate trucky, které se hodí k tvojí desce? Na boardstar.cz najdeš trucky od špičkových značek jako Independent, Thunder, Tensor, Silver a mnoho dalších. Dále máme několik doporučení a tipů, co bys měl při nákupu nových trucků zvážit.

Položek: 92

Skateboardové trucky na boardstar.cz

Kvalitní skate trucky jsou stejně důležité pro skateboardový set, jako deska, která ti sedne. Skate trucky nejsou důležité jen pro zatáčení, ale také pro tricky jako jsou grindy. Z tohoto důvodu by měly mít nejen dobrý výkon, ale měly by být také obzvláště robustní.

Konstrukce skateboardových trucků

Konstrukce skate trucků je u všech výrobců v podstatě stejná. Trucky se skládají zhruba ze dvou základních prvků. Hanger je to, na čem jsou přidělaná kolečka. Baseplate slouží k přimontování trucků k desce. Tyhle dvě části jsou spojeny šroubem, který se nazívá kingpin. Kingpin pak drží bushingy, které se starají o mobilitu.

Nákup trucků online - na co si dávat pozor

Při nákupu trucků bys měl/a věnovat pozornost třem věcem: šířce, výšce a kvalitě. Toho posledního se na boardstar.cz bát nemusíš. Máme pouze kvalitní trucky od "skutečných" skate značek. Můžeš si být teda jistý/á jejich kvalitou a chováním při ježdění. 

Kromě toho by měly trucky odpovídat desce a kolečkám. Stručně řečeno, šířka musí odpovídat šířce desky a výška  musí odpovídat průměru kol.

Skate trucky a šířka desky

V zásadě existují dvě šířky trucků: šířka závěsu (hanger width) a šířka nápravy (axle width). Abys našel správnou šířku pro svoji desku, doporučujeme držet se šířky nápravy. Obecně doporučujeme, aby sis vybral/a trucky s šířkou nápravy, která přesně odpovídá šířce desky. Odchylka +/- 0.125" je naprosto v pořádku. Pro desky se šířkou 8.0" je ideální šářka trucků mezi 7.875" a 8.125". Odchylka až 0.25″ od šířky vaší paluby je v zásadě stále v pořádku. To ti však nutně nedoporučujeme.

Bohužel specifikace šířky různých značek trucků nejsou standardizované, takže různé názvy mohou znamenat stejnou šířku.

Co se stane, když šířka trucků neodpovídá šířce desky?

Pokud jsou trucky širší než deska, těžiště desky se posune směrem ven. To může ovlivnit chování při flipových tricích a celkový pocit z desky. V extrémních případech můžeš při zatáčení narazit na vyčnívající kolečko a desku odkopneš zpod nohou. 

Pokud jsou trucky mnohem užší, zhorší se úroveň zatáčení a celková stabilita. Pravděpodobně tě bude ježdění méně bavit a bude pro tebe zežší učit se triky. 

Vysoké, střední nebo nízké trucky?

Výška trucků musí být přizpůsobena velikosti koleček. Výška také ovlivňuje vlastnosti skateboardu. Trucky lze rozdělit do tří základních výšek: nízká (Low), střední (Mid) a vysoká (High).

  • Nízké trucky: 46-49mm
  • Střední trucky: 50-53mm
  • Vysoké trucky: 53,5-58mm

Vysoké skate trucky (HIGH)

S vysokými trucky můžeš jezdit kolečka s větším průměrem až do 60mm. Pro ještě větší kola doporučujeme podložky (riser pads). 

U vysokých trucků je vzdálenost mezi deskou a zemí větší. To ti umožní jezdit těsnější zatáčky. Při vysokých rychlostech se mohou vysoké trucky jevit méně stabilní.

Nízké skate trucky (LOW)

Pro nízké trucky jsou vhodná menší kolečka do 53mm. U nízkých trucků je deska položena níže, díky čemuž je obecná manipulace stabilnější. Tyto trucky jsou výhodné zejména pro děti a osoby s krátkými nohami.

Středně vysoké trucky (MID)

Středně vysoké skate trucky jsou nejvhodnější pro všestranný skateboarding a jsou kompromisem mezy vysokými a nízkými.

Proč je výška trucku důležitá?

Výška trucků určuje, na kterých kolech můžeš jezdti a naopak. Ke kousnutí koleček dochází, když se deska při zatáčení otře o kolečka. 

Při dopadech může kousnutí koleček způsobit, že bude trick vypadat velmi chaoticky. Při vysokých rychlostech může kousnutí způsobit i zastavení koleček, což vě většině případů končí pádem ze skateboardu. Pomocí podložek se může výška trucků doladit.

Hollow, Light ad. Co znamená technologie trcků?

Speciální technologie jsou obecně navrženy tak, aby byly trucky lehčí a stabilnější. Zejména pro děti a začátečníky může být frustrující udělat ollie. Přeci jen trucky jsou nejtěžší komponenty skateboardu, váží cca 300-400g. Ale lehčí trucky jsou zajímavé i pro technické skatery, protože při obzvláště náročných tricích získjí malou výhodu.

Mnoho výrobců trucků používá termíny "Hollow" (dutý) a "Light" (lehký) pro lehčí verze svých standardních modelů. Takové trucky mají vetšinou dutou nápravu nebo kingpin. Výrazné hmotnostní výhody je dosaženo s titanovými trucky. Ty jsou ještě lehčí a pevnější než klasické nebo duté nápravy.

Někteří výrobci nabízejí vedle trucků s litým baseplatem i trucky s kovaným baseplatem. Kovaný baseplate je opravdu kovaný, nikoli litý, díky čemuž jsou trucky pevnější a lehčí. 

Volné nebo utažené - jak nastavit zatáčecí schopnosti trucků?

Ať už trucky zatáčejí tvrdě nebo měkce, vždy to můžeš nastavit utažením/povolením matice na kingpinu. Nejjednodušší způsob, jak to udělat, je pomocí skate nářadí.

Aby bylo zatáčení tvrdší, musíš utahovat matky obou trucků stejně. Dávej pozor, abys matice kingpinu příliš neutahoval, protože by to mohlo poškodit baseplate. Pokud se ti zdá zatáčení stále příliš měkké, můžeš použít bushingy s vyšší tvrdostí.

Aby bylo zatáčení měkčí, můžeš mírně povolit matky kingpinů u obou trucků. Povolením matic bude zatáčení agilnější. Matice příliš nepovoluj, měla by zcela sedět na kingpinu. Podobně můžeš trucky změkčit použitím měkčích bushingů.