0

Skate boty

Boty na skateboard jsou pro ridera stejně důležité jako kvalitní deska. Na boardstaru dostaneš nejoblíbenější značky skate obuvi jako Etnies, Nike SB, DC, Vans, C1rca a mnoho dalších. Níže můžeš zjistit, jak vybrat ideální skate boty.

Položek: 621

Skate boty na boardstar.cz

V našem obchodě najdeš obrovský výběr bot v mnoha variacích. Jako skate shop máme samozřejmě vždy k dispozici nejnovější modely. Sortiment jde ale mnohem dál a zahrnuje boty pro každodenní život, sneakersky a další. Zde se dozvíš vše o typech bot, proč jsou pro skateboarding nutné speciální boty a co bys měl/a zvážit při nákupu skate bot.

Boty na skejt-naše doporučení

Jaké vybrat boty na skejta je jistě otázkou vkusu. Teoreticky můžeš jezdit v jakýchkoliv teniskách nabo jiné pevné obuvi. Pro ten nejlepší zážitek z ježdění však rozhodně doporučujeme skate boty, které jsou speciálně navrženy a vyrobeny pro tento účel. 

Co jsou skate boty?

Boty, které jsou speciálně navrženy pro skateboarding se nazívají skate boty. Mnoho modelů skate bot je však k vidění i v běžném životě a mimo skateparky, protože jsou prostě pohodlné a stylové. Rozdíl mezi teniskami a sportovní obuví je v tom, že skate boty se vyznačují speciální podrážkou a materiály, které jsou určeny pro skateboarding. 

V průběhu let se objevily četné značky skate obuvi jako Emerica, Vans, Etnies, C1rca nebo DC Shoes. Ale i velcí výrobci sportovní obuvi jako Nike, Adidas nebo New Balance obohatili sortiment skate obuvi o své prvotřídní modely. Mimochodem: říká se jim skate boty a ne boty pro skatery! Jsou to boty na skateboarding a název odkazuje na funkci.

Proč jsou pro skateboarding důležité skate boty a jejich vlastnsti

Skateboarding není jen o jízdě na prkně, ale také o tricích. Proto je nesmírně důležité, aby boty umožňovaly co nejlepší souhru skatera a skateboardu. Skate boty proto potřebují speciální vlastnosti:

  • Flexibilita pro kvalitní boardfeel.
  • Přilnavost pro pevné postavení.
  • Tlumící vlastnosti.
  • Trvanlivost a odolnost proti oděru.

 

Cupsole nebo Vulcanized?

Podrážka skate boty by neměla být příliš silná, aby byla zajištěna optimální kontrola nad deskou. Důležité jsou však také tlumící vlastnosti. Profil podrážek má speciální vzorky, díky kterým jsou přilnavější. Obecně se rozdělují na boty s cupsole a vulkanizovanou podrážkou.

Vulkanizovaná podrážka

U bot s vulkanizovanou podrážkou jsou podešev a mezilehlé prvky přivařeny k hornímu materiálu postranním pryžovým páskem (foxing tape). Hlavní odpružení zajišťují vložky nebo stélka bot. Boty s vulcan podrážkou bodují v boardfeelu a flexibilitě. Doba záběhu pro vulkanizované skate boty je velmi krátká. Tyto boty však nabízejí menší odpružení ve srovnání s botami s cupsole podrážkou.

Cupsole

U bot s cup podrážkou jsou podešev a boční stěna vyrobeny z jednoho kusu. Svršek, tlumící mezipodešev a podrážka jsou u těchto skate bot přilepeny a obvykle dodatečně sešity. Skate boty s cupsole podrážkou mají obvykle dobré tlumicí vlastnosti a vydrží poměrně dlouho. Cupsole konstrukce také poskytuje dobrou stabilitu. Na druhou stranu tyto boty ptřebují delší rozchození, protože jsou méně ohebné než boty vulc.

Svrchní materiály

Vzhledem k neustálému kontaktu s gripem musí být skateboardové boty velmi odolné. Pokud si chceš koupit nové skate boty, měl bys podle toho přemýšlet. Na skate boty se nejčastěji používají následující materiály:

Semiš

Semišové skate boty jsou mezi skatery velmi oblíbené. Pro své odolné a flexibilní vlastnosti se semiš používá na většině skate bot.

Kůže a nubuk

Skate boty z hladké kůže jsou obvykle ošetřeny nánosem barviva a dalších vrstev pro zajištění dlouhé životnosti. U nubuku je kůže mírně zdrsněná. Oba svršky poskytují skate botám čistý vzhled.

Canvas 

Canvas je hustá bavlněná tkanina používaná ve skate obuvi pro její prodyšnost a nízkou hmotnost. Mnoho skate bot má proto plátno na méně namáhaných místech. Pro veganské skatery jsou dobrou alternativou plátěné skate boty bez kůže.

Vlastnosti a další charakteristiky

Kromě podrážky a svršku jsou tu ještě další vlastnosti, které skate boty ozvláštňují.

  • Prošívání: skate boty jsou obvykle dvojitě nebo třikrát prošívány v oblastech s vysokým opotřebením, aby byla zajištěna delší životnost.
  • Polstrování: mnoho skate bot má polstrování na jazyku a kotníku, které poskytuje stabilitu a komfort.
  • Výztuhy: některé skate boty mají gumové krytky v oblasti prstů (špičky), protože opotřebení v této oblasti je vysoké. U některých modelů je špička umístěna pod skutečným svrchním materiálem jako další vrstva ochrany.
  • Technologie: existuje mnoho technologií od různých výrobců, které poskytují ještě větší odolnost, odpružení nebo pohodlí.

 

TIP: vyber boty podle stylu ježdění

Při výběru skate boty můžeš věnovat pozornost i dalším věcem kromě podrážky a materiálu svršku. Máme pro tebe pár tipů. Základní myšlenkou je vybírat boty podle toho, jak nebo kde nejčastěji jezdíš. Samozřejmě se jedná pouze o doporučení a ne návod. Téměř všechny boty v našem obchodě jsou vhodné pro jakýkoli druh skateboardingu.

Technický skateboarding, flipové triky a flat ground

Pro technické manévry a trikové kombinace potřebuješ skate boty s velkým citem a kontrolou. Zde ti mohou poskytnout výhodu vulkanizované podrážky. Doporučují se také nízké skate boty a lehké polstrování, které neškrtí.

Gapy a schody

Pokud často jezdíš na místech s vysokým dopadem, potřebuješ skate boty s dobrým tlumením. K tomu jsou ideální boty cupsole s pěnovou mezipodešví. Polstrování může být v tomto případě o něco štědřejší. Pokud máš sklon k vyvrtnutým kotníkům, střední nebo kotníčkové boty nabízejí možnost stabilizace kotníků.

Park a bazén

Pokud trávíš hodně času na rampách nebo v parcích s přechody, měl/a bys dbát na to, aby ti boty těsně seděly. Trocha vycpávky neuškodí. Zda vybrat vulkanizovanou nebo cupsole konstrukci je otázkou vkusu.

Jak prodloužit výdrž

Existuje jednoduchý trik, který můžeš použít k prodloužení životnosti. Roztržené švy a dírky ve svrchním materiálu lze rychle opravit lepidlem na boty. Tímto způsobem prodloužíš životnost o pár dalších sessions. Díry v podrážce se ale lepidlem na boty jen těžko utěsní. V tomto případě je čas na nový pár.