0

#8 Flex snowboardu: V čem ti jeho ohebnost přidá a v čem přitíží?

Flex = ohebnost snowboardu. Nebo taky jeho flexibilita. Zajímá tě, jaká hodnota ti nejvíc sedne? Tak to jsi tady správně!

19.12.2018 3323

Flex. Flexibilita snowboardu. Čim menší číslo, tím měkčí snowboard. A naopak. To jen tak na okraj. V tomhle článku postupně rozebereme, k jakýmu stylu a zkušenostem se jakej flex hodí. A nakousneme taky to, jak si číslování přebraly různý výrobci po svym.

 

MATERIÁLY A TECHNOLOGIE URČUJÍCÍ FLEX

Flex (pružnost, tuhost, poddajnost) boardu nevznikne sám o sobě. O tom, jakej bude, rozhoduje složení jádra, typ použitý laminace, příp. použití karbonovejch, kevlarovejch či jinejch výztuh. Pojďme si to trochu rozebrat.

 

Jádro

Už od prvních prototypů snowboardů se experimentuje, jak a z čeho vyrobit ideální jádro. Většina značek vyvíjí a zkouší neustále zdokonalovat jádra s ohledem na určení, odolnost a pružnost. Jádra jsou nejčastěji dřevěný – topol, osika, bambus, javor, paulownia a další druhy. Každej druh má specifický fyzikální vlastnosti. A značky nepřestávaj přicházet s dalšíma a dalšíma.

Jakym způsobem bude jádro pracovat, závisí právě na jeho složení. Jádra se skládaj z dýh vrstvenejch jednim směrem (podélně), nebo u složitějších konstrukcí v několika vrstvách a kombinacích příčný a podélný mozaiky.

Jádra určený pro beginner boardy jsou většinou poskládaný z dýh jednoho druhu měkčího dřeva (nejčastěji topolu). Jednoduchost jádra dává prknu nižší výrobní náklady, a proto jsou cenově dostupnější. Kvalita a vlastnosti jádra plně vyhovují prvním krokům na cestě za rychlejma pokrokama.

 

 

Jádra pro specifičtější určení a podmínky se od sebe navzájem hodně liší, takže neni divu, že existuje obří množství variant se speciálníma vlastnostma. Jiný jádro (a tím i flex) potřebuje jezdec v parku, na streetu, v prašanu, na sjezdovce atd. Navíc se dá všechno ještě dál přizpůsobovat schopnostem jezdce (agresivitě jízdy). A tak se jádra pro ostřejší ježdění vystužují karbonovými pásy, aby dodaly boardu požadovanou tuhost v konkrétním místě – křížem pod vázáním (pevnější torze), podélně na koncích desky (silnější pop) nebo podélně po celý délce (pop, větší kontrola v oblouku). Kombinací existujou desítky. Díky tomu nám taky jednotlivý boardy dokážou nabídnout odlišný zážitky z jízdy. 

 

 

Laminace

Při výrobě snowboardu se používaj tři základní způsoby laminace (obalení jádra skelnými vlákny). Biaxiální, triaxiální a multiaxiální. A tím to samozřejmě… nekončí. V závislosti na materiálech vláken existuje další kotel variant jednotlivejch způsobů laminace. Používá se různá gramáž, hustota propletení atd. Kombinuje se skelný vlákno nebo karbonový vlákno. Pro dosažení různejch vlastností prken výrobci experimentujou s tuhostí laminace i v různejch částech boardu. Je to prostě fyzika v praxi.  

 

 

Biaxiální

U biaxiální laminace jsou vlákna skládaný ve dvou směrech, nejčastěji na sebe kolmejch. Takovej typ dává prknu příjemnej měkčí flex, určenej pro pohodovou jízdu v nižších rychlostech. Základní laminace, která se používá na prknech pro začátečníky a středně pokročilý.

 


 


• Triaxiální

U triaxiální laminace jsou vlákna poskládaný do tří směrů. Jádru dodávaj větší torzní tuhost a celkově pevnější flex. Triax se používá u boardů pro zkušenější jezdce, který daj prknu co proto. Boardy s touhle laminací jsou vhodný pro těžší ridery a jezdce, kteří vyznávaj rychlou a agresivní jízdu.

 


 

• Multiaxiální

Multiaxiální je extra-supr-hardcore laminace, která dává prknu extrémní tuhost ve všech směrech. Použití jen pro velmi zkušený jezdce, který dokážou využít potenciál prkna.

 


 

PODÉLNÝ A TORZNÍ FLEX

Primárně uváděný číslo u flexu snowboardu je podélný flex. Ten uvádí ohebnost snowboardu v jeho délce – tedy od špičky po patku. Mrknem ale samozřejmě na oba ;)

 

Podélný flex

Určuje tuhost prkna po délce snowboardu a má zásadní vliv na to, jak se prkno bude chovat. Podélný flex charakterizuje prkno z hlediska Popu a točivosti v obloucích. Prkno s dynamickym flexem ti dá perfektní pop (odraz) a zároveň dodá šťávu zatáčkám. Obecně platí – jezdím pomalu, chci měkčí flex / jedu bomby, chci to tvrdý.

 

Torzní flex

Značí ohebnost boardu v jeho šířce – tedy od jedný hrany k druhý. Když se nad tim zamyslíš, board s měkčím torzní flexem snadněji přechází z oblouku do oblouku v nižších rychlostech (takže je vhodnější pro začátečníky). Měkčí torzní flex najdeš taky u freestylovejch boardů určenejch na jibbing. zatímco board s tvrdším torzním flexem má lepší edge-hold ve vyšších rychlostech (vhodnější pro all-mountain ridery, co milujou větší rychlosti). 

 

HODNOTY FLEXU

Napříč snowboardovym odvětvím neexistuje obecná norma číslování flexu, takže se holt trochu liší výrobce od výrobce. Někdo uvádí stupnici, někdo to řeší jen slovně. Je to trochu pain, že nemůžem říct nic dogmaticky, ale i s tim si poradíme. (Víš, že se na nás můžeš obracet s jakoukoli otázkou na shop@boardstar.cz nebo v chatu vpravo dole?)

 

Obecně platí, že hodnoty:

• 1-2 označují soft flex (měkkej snowboard)

• 3-5 označují medium flex (měkkej až středně tvrdej snowboard)

• 6-8 označují stiff flex (středně tvrdej až tvrdej snowboard)

• 9-10 označují extra stiff flex  (extra tvrdej snowboard)

 

KTEREJ FLEX SI TEDA VYBRAT?

Výběr vhodnýho flexu pro tvůj snowboard nejvíc ovlivní tyhle faktory: 

• preferovanej jízdní styl

• zkušenosti

• váha

 

Jízdní styl

Prkna na freestyle/park jsou tvarem i flexem symetrický. Poskytujou naprosto stejný vlastnosti při jízdě na switch i normal. Podle levelu zkušenosti se desky vyráběj měkký i tvrdý. Pokud jsi ten typ, co chce trávit celej den v parku na jibbech a bednách, je pro tebe ideální měkčí flex. Právě ten ti totiž zajistí lepší manévrovatelnost a poddajnost při butterech a skocích. Pokud jezdíš bomby a rozjíždíš se na větší kickery, je potřeba se poohlídnout po něčem trochu tvrdším.


 

Freeride prkna maj většinou měkčí flex na špičce (pro lepší „proplouvání“ prašanem) a tvrdší flex pod nohama, aby prkno dodalo jízdě dynamiku.

Obecně platí, že prkna na freeride bejvaj tvrdší. Předpokládá se, že ten, kdo se vydá za dobrodružstvím mimo „bezpečí“ sjezdovek, umí už jezdit rychle, a proto potřebuje desku pevnější.


 

All-Mountain riders, jak známo, jsou ti, co chtěj od všeho trochu, ale většinu času tráví na sjezdovce. Tomu je uzpůsobenej i flex boardu, kterej respektuje Directional (směrovej) tvar prkna. Flex all-mountain prken je často asymetrickej, tzn. měkčí špička než patka. Taková konstrukce umožňuje ideální projíždění elegantních obloučků. 


 

Zkušenosti

V článku jsme to už mnohokrát zmínili, ale pro pořádek ještě jednou.

Měkčí flex se jednodušeji ovládá a odpouští víc chyb. Právě proto měkčí flex doporučujeme začátečníkům. Ve vyšších rychlostech je ale prkno nestabilní, kroutí se a plave, nedrží tolik na zmrzlym povrchu a oblouk přetáčí.

Tvrdší flex naopak chyby neodpouští, chce přesný vedení a vytříbenou techniku. V pomalejch rychlostech jeho vlastnosti nevyužiješ. Když ale dostane, co si zaslouží, odmění tě stabilitou, kontrolou a skvělym popem. Nedoporučujeme začátečníkům.

 

Váha

Lehčím jedincům se bude tvrdej board ovládat mnohem hůř než ten měkčí. V praxi to pak může vypadat tak, že se snowboard projíždí po svahu s tebou, ne ty s nim. Což je o dost menší sranda, než jak to zní. Proto věnujeme pozornost i váze:

• lehčí rider > hledej měkčí flex

• těžší rider > hledej tvrdší flex

 

A NA ZÁVĚR? JEDNO VELKÝ DÍKY!

Že čteš náš návod pro výběr správnýho snowboardu a že ti neni jedno, na čem jezdíš.

Jaký snowboardy nejvíc vyhovujou tvejm preferencím, kontroluj dole v odkazu, v případě jakejchkoliv dotazů piš na shop@boardstar.cz nebo vpravo dole do chatu… A vidíme se v příštim článku!

 

[ OTEVŘÍT SNB KONFIGURÁTOR ]

 

Pro ten pocit promočenejch rukavic a promrzlejch tváří, 

tvá BS crew