Info Kontakt Hledat Přihlásit
Košík 0

#2 Jak vybrat a nastavit správnej úhel snb vázání?

Různej styl jízdy = vhodnější postoj a s tim související úhel nastavení vázání. Na příkladech v tomhle článku se pokusíme nastínit, co je vhodnej průměr pro konkrétní styl jízdy. Ready! Here we go!

07.01.2019 664 0

A to neni všechno. Se správnym nastavením úhlu vázání totiž úzce souvisí i správná šířka snb. Pokud tápeš, jak širokej si vybrat snowboard, nečekej a klikej na článek, kterej je oběma těmhle spojenejm nádobám (aka ŠÍŘKA SNB vs. ÚHLY VÁZÁNÍ) věnovanej do detailu » [ #4 Správná šířka: Jak změřit šířku ideálního snowboardu a zvolit vhodnej úhel vázání? ]

 


A jestli jsi začátečník a ještě jsi nečet/la náš návod pro začínající ridery, upři svou pozornost na následující link:

 [ #5 Podle čeho vybrat nejlepší snowboard pro začátečníka? ]


 

Teď už konečně k nastavení úhlů. Správnej úhel vázání totiž rozdělujeme do 4 kategorií:

 rozsah pro začátečníky

 rozsah na freestyle

 rozsah na all-mountain

 rozsah na freeride

 


Nevíš, jakej riding style je pro tebe jak dělanej? Pak klikej na článek co ti rozjasní mysl líp než Mistr Propr podlahu:

[ #2 Styl ježdění a rozdíly mezi snowboardy: Jaký podmínky ti nejvíc sednou? ]


 

VÝPOČET ÚHLU NASTAVENÍ VÁZÁNÍ

0° odpovídá kolmýmu postavení nohy na prkně. Úhel, pod kterym tvoje noha míří ke špičce snowboardu je pozitivní (+), úhel k patce zase negativní (-).

A teď konečně k tomu, co jsme psali na začátku. Tedy „konkrétní“ rozsahy, který nejlíp fungujou u danejch jízdních stylů. Ty uvozovky proto, že jde o jakejsi průměr, návod, něco, od čeho se odrazíš a ještě přizpůsobíš přímo svejm preferencím. Nic totiž nejde brát dogmaticky, protože každýmu vyhovuje něco jinýho.

 

Začátečníci

Žádná velká věda. Pokud počítáme s faktem, že víš, na kterou stranu chceš jezdit, bývá nejlepší nastavit si vázání primárně tim směrem. Přední nohu teda vpřed nějakejch těch průměrnejch plusminus 15°, zadní kolmo (0°). V praxi by to vypadalo asi takhle. 


 

Freestyle

Na freestyle je ideální tzv. kačer. Ten je buď zcela zrcadlovej, nebo jenom mírně zrcadlovej.

Pokud chceš přece jenom jednim směrem jezdit o něco častěji než tim druhym, dáš si zadní vázo v mírnějšim úhlu. Freestyle rideři pak většinou jezdí s předním vázáním v rozsahu +21° až +12° a zadním vázáním v rozsahu -3° až -15°. Ze zkušenosti můžem říct, že pohybovat se kolem -20° u zadního vázání je už trochu na hraně, ne-li za ní. Nejen, že se tak prkno už fakt blbě ovládá, ale začíná to bejt i dost nepohodlný.


 

All-mountain

Zkušení rideři si na all-mountain snowboardy vázání proti freestylerům trochu upraví směrem dopředu. Nechávaj si možnost pořád jezdit na switch, ale neni pro ně tak zásadní jako pro freestylery v parku. 

Jestli jízdu na switch uplně nezatracuješ, vybereš si asi něco jako kombinaci +18°/-6°, +15°/-6°, +18°/-3°, +15°/-3°. Vypadat to bude asi takhle.

No a pokud tě jízda na switch uplně netankuje, můžeš se zadním vázáním i do kladnejch čísel. Kombinace +18/+3 by pro tebe moh bejt dobrej začátek. 


 

Freeride

V prašanu, jak už jsme si ujasnili v článku o stylech jízdy, se jezdí jenom jednim směrem. Takže obě vázání na snowboardu budou mít pozitivní úhel. Rozmezí pro přední vázání se pohybuje kolem +20°, zadní zase kolem +5°. Samozřejmě se ale najdou i rideři, který preferujou extrémnější nastavení.


 

Jako v každym z našich článků pro výběr ideálního snb a gearu s tim spojenýho i tady platí, že je ideální s našima radama chvíli experimentovat. Zkoušet, co pro tebe bude nejlepší. Berem to ale tak, že aspoň víš, od čeho se odpíchnout. 

 

A NA ZÁVĚR JEDNO VELKÝ DÍKY!

Že čteš náš návod pro výběr správnýho gearu a že ti neni jedno, na čem jezdíš.

Jaký snowboardy nejvíc vyhovujou tvejm preferencím, kontroluj dole v odkazu, v případě jakejchkoliv dotazů piš na shop@boardstar.cz nebo vpravo dole do chatu… A vidíme se v příštim článku! 

 

[ OTEVŘÍT SNB KONFIGURÁTOR ]

 

Pro ten pocit promočenejch rukavic a promrzlejch tváří, 

tvá BS crew


Batohy Dakine se slevou až 60 %! To chci!

Tato stránka využívá cookies pro zvýšení komfortu vašeho nakupování. Používáním této stránky souhlasíte s jejich využitím. Více o cookies naleznete ZDE.

ROZUMÍM