0

Wear test: Nike SB Blazer low XT

28.04.2017 3813

Rovnou se přiznám: model Blazer (konkrétně jeho vyšší varianta) je mou zdaleka nejoblíbenější botou od skejtové divize Nike. V dobách, než se objevil jeho vlastní promodel u téhle značky, ani sám Stefan Janoski nejezdil v ničem jiném.

O stavbě a konstrukci boty zvenčí asi nemá smysl se nějak zásadně rozepisovat, protože se už několik dekád prakticky nezměnila. Model XT má klasickou vulkanizovanou podrážku s hlubokým “stromečkovým” vzorkem, kterému není co vytknout - drží a díky hloubce vzorku taky vydrží.

O pohodlí se stará klasická Zoom Air vložka s bublinou pod patou. Fakt, že ani po všech Lunarlon a Hyperfeel materiálech Nike SB používá u klasických modelů pořád tuhle časem prověřenou technologii mluví taky sám za sebe - Zoom Air dobře tlumí dopady a zároveň nezhoršuje boardfeel. Zajímavá bude určitě i nová přepracovaná varianta Blazeru s názvem Vapor, která je prý ještě výrazně lehčí.

U modelu Blazer XT se tedy všechno točí kolem pogumované špičky, kterou teď začaly na svoje modely dávat prakticky všechny značky. Takže si hezky postupně odpovíme na všechny otázky, které vás v souvislosti s touhle technologií napadají:

Jak se liší Blazer XT od promodelu Court Coryho Kennedyho?

Popravdě moc netuším. Snažil jsem se najít nějaké rozdíly, ale původní modely Blazer a Court jsou si hodně podobné. Snad jen že Court má na boku špičky jedno prošití navíc a objem gumy na špičce mi přišel u nich malinko větší.

Nebudu v tom vypadat jako klaun?

Jde o zvyk. Obzvlášť pokud má člověk větší nohu, vypadá poměrně silná vrstva gumy na špičce poněkud nepatřičně. Ale po krátké seznamovačce už to není nic zvláštního.

Opravdu díky tomu bota vydrží déle?

Stoprocentně. Gumová špička výrazně prodlužuje životnost boty. Tahle vychytávka zabraňuje prodření boty zvenčí a jak je vidět na fotkách, ani po měsíci poměrně intenzivního ježdění nejeví bota žádné výrazné známky opotřebení. Kromě tkaničky není vlastně co prodřít, protože guma kryje švy na boku boty. Jednoduché a funkční.

Jak to tahá na gripu?

To je trošičku kámen úrazu, ale opět jde o zvyk. Pokud jste gumu na špičce boty nikdy neměli, připravte se na to, že první dny budete sice tahat ollie až do stratosféry, ale utrhnout pak botu na kickflip dá trošku práce (nebo alespoň já jsem s tím zpočátku bojoval). Ale po několika hodinách už grip lehce obrousí strukturu gumy na špičce a flipy začnou zase padat.

Mám si koupit Blazer nebo Janoski? A proč?

Blazer XT mě hrozně příjemně překvapil. Oproti jeho vyšší verzi má bota méně molitanových vycpávek, takže sedí hrozně příjemně. Pokud jste stoupenci “Janoskiho klanu” a nenosíte zásadně nic jinýho, rozhodně doporučuju pro jednou zkusit sáhnout na regálu trošku vedle a vzít si Blazer, protože nabídne stejnou míru boardfeelu a gripu, ale oproti Janoskiho modelu má gumová špička jednu znatelnou výhodu. Klepli jste se někdy u Janoskiho skejtem přes prosty na nohou? Tak víte, o čem mluvím…:)

 

Shrnuto a podtrženo: Nike SB Blazer byl vždycky skvělá bota a XT verze posouvá tenhle model ještě o level výš. Možná sice na začátku budete potřebovat trošku času na to, abyste si zvykli na to, že gumová špička tahá “až moc dobře”.