0

#6 Tvar snowboardu: Kterej ti nejvíc sedne?

Možná se to na první pohled nezdá, ale snowboardy a jejich tvary dost podstatně ovlivňujou jízdu a zážitky s ní spojený. Na následujících řádcích tě provedeme 4 základníma tvarama. Ready? Jedem!

02.01.2019 3963

 

TRUE TWIN

 

 

True Twin je naprosto symetrickej. Kdybys ho rozřízl/a v půlce, zůstanou ti v ruce dvě identický půlky prkna.

Když půjdeme ještě hloubš do matematický roviny týhle teorie, znamená to, že špička i patka jsou stejně široký a jejich vzdálenost od insertů je taky identická.

Potenciál True Twinu tkví právě v jeho symetričnosti. Stejný vlastnosti na normal i na switch. A abychom nezapomněli. Flex je taky stejnej.

Insterty (závity) jsou navrtaný dále od sebe než u ostatních tvarů. Tzn. stance (postoj) je poměrně širokej, a tím i stabilní pro dopady.

Pro koho je True Twin?

TT je ideální pro všechny, co hodlaj využít plnej potenciál jízdy na snowboardu. A v tom pro nás taky tkví hlavní rozdíl snowboardu od lyží(!) – nezáleží na směru, kterym jedeš aka nikdy se nepostavíš hoře zády. Hodí se na Freestyle a All Mountain. 


 

DIRECTIONAL TWIN

 

 

Na první pohled stejnej jako True Twin. Na druhej už ale ne. Directional Twin snowboardy jsou kombinací True Twin a Directional tvaru. Většina Directional Twin snowboardů má symetrickej flex a delší špičku než patku. Tenhle tvar nabízí super stabilitu pro freestyle a snadný proplouvání hlubokým sněhem. Jiný DT prkna, těch je však míň, můžou mít identickou špičku i patku (stejně jako True Twin), ale maj asymetrickej flex. Tyhle prkna maj pevnější patku (kvůli zatáčení) a měkčí nose (pro lepší nájezd do zatáček a snazší surfování v prašanu). 

Directional Twin je určenej tak 70:30 pro jízdu jednim směrem. Stance (postoj) je na takovym prkně zpravidla o 10–20 mm posazenej dozadu směrem k patce.

Inserty jsou navrtaný blíž k sobě než u Twin desek. Stance tak víc preferuje jízdu než skoky a jibbing (raily, bedýnky atd.).

Pro koho je Directional Twin? 

Pro Freestyle All Mountain a All Mountain ridery. Nabízí vyváženou kombinaci pro útok na celou horu. Zajedeš si s ním v parku stejně jako v prašanu.


 

DIRECTIONAL

 

 

Tenhle tvar je vyloženě pro jízdu jednim směrem. V závislosti na tom má jeho špička úplně jinej tvar než patka. 

Sidecut Radius (vykrojení) snowboardu neni symetrický. Volnější radius u špičky volně přechází v ostřejší vykrojení směrem k patce. To zajišťuje snadnější nástupy do oblouku a agresivnější vyjíždění z oblouku. Pro jízdu na switch nic moc.

Flex taky neni symetrickej, špička je měkčí než střed a zadní část desky. Prostě maximální podpora jízdy jednim směrem – a to špičkou dopředu.

Stance (postoj) je posazenej dozadu směrem k patce a inserty jsou navrtaný trochu blíž k sobě. Stance opět preferuje spíš jízdu než skoky a jibbing (raily, bedýnky atd.).

Pro koho je Directional?

Ideální volba pro All Mountain a Freeride jezdce. Sjezdovka, Boardercross, prašánek…


 

TAPERED DIRECTIONAL

Stejnej jako čistej Directional, ovšem u Tapered Directional tvaru tě na první pohled praští hodně viditelně rozdílná šířka špičky a patky. Patka je výrazně zúžená, čímž pomáhá k ideálnímu projíždění zatáček. (I když pouze špičkou napřed :))

Vlastně má TD odlišný (téměř) všechno, co se týká špičky a patky. Flex, sidecut, délku i šířku. Vázání má vždycky za středem. Všechno má Tapered Directional nadesignovaný čistě na jednosměrnou jízdu.

 

 

A když tvar Tapered Directional dotáhneš do extrému, získáš něco takovýho jako na tomhle obrázku. Carvingová a Powder mašina ve skvělym retro kabátku jako například desky od japonsko-německý značky Korua. Přečti si o nich v samostatnym článku » [ #9 Snowboardy KORUA: Blizard z Japonska dorazil rozfoukat Krkonoše ]

Pro koho je Tapered Directional?

Tenhle tvar je určenej pro super carvovej zážitek na sjezdovce a bezbolestný proplouvání prašanem. Tohle prkno je pro ty, co si troufaj jet rychle a na hraně mezi životem a smrtí. Full Speed! Na klasický triky do parku se nehodí…


 

ASYMMETRICAL

Idea těhle boardů tkví v tom, že tvý tělo neni symetrický, totiž předek a zadek tvýho těla se dost podstatně liší. A tim pádem by neměl bejt symetrickej ani tvůj snowboard. Asymetrický boardy nemaj stejně vykrojený rádiusy a maj speciálně poskládaný járo. Na hraně, kde jsou tvý paty, máš logicky horší stabilitu, a tak ti kombinace většího vykrojení a měkčího jádra právě pod patama umožní zaříznout stejně dramatickej oblouk, jakej dokážeš projet na hraně, kde jsou umístěny tvý špičky. Největší výběr asymetrickejch snb nabízí značka GNU.

Pro koho je Asymetrical?

Pro každýho, kdo tuhle filozofii považuje za základ svýho progresu. Pro toho kdo chce zažít při jízdě kontrolu nad prknem, kterou jiný desky nenabídnou.


 

Doufáme, že teď už se v možnejch tvarech snowboardů mnohem líp orientuješ – jak vypadaj a na co se kterej hodí nejvíc. 

 

NA ZÁVĚR UŽ JENOM JEDNO VELKÝ DÍKY

Že čteš náš návod pro výběr správnýho snowboardu a že ti neni jedno, na čem jezdíš.

Jaký snowboardy nejvíc vyhovujou tvejm preferencím, kontroluj dole v odkazu, v případě jakejchkoliv dotazů piš na shop@boardstar.cz nebo vpravo dole do chatu… A vidíme se v příštim článku!

 

[ OTEVŘÍT SNB KONFIGURÁTOR ]

 

Pro ten pocit promočenejch rukavic a promrzlejch tváří, 

tvá BS crew