Info Kontakt Hledat Přihlásit
Košík 0

Skatopia: trochu jiná realita, kterou chceš žít

FIRST YOU SKATE, THEN YOU DIE. Pojď se s náma podívat na legendární anarchistickej skatepark v Ohiu, kde se ty nejdivočejší sny stávaji skutečností. Anarchie totiž neznamená rabování a vandalismus, ale hlavně svobodu. Jak takovýhle autonomní místo funguje? A kdo je ten šílenej rider, kterej za tim stojí?

29.01.2021 421

Ve Skatopii už tě nemusí trápit otravná práce nebo hroty se školou. Jak říkaj kluci odtamtud, pravá svoboda se hledá těžko – v našich současnejch životech jsme totiž pořád svázaný spousou konvencí a pravidel, který často nedávaj ani smysl.

Ve Skatopii si lidi dělaji vlastní pravidla. Dokud neubližuješ nikomu jinýmu, můžeš si dělat, co jen se ti zalíbí. Hlavní hodnoty, co tam mezi sebou skejťáci sdíleji, jsou respekt a láska (nejenom k prknu). Na fungování skateparku se podílí všichni, všichni si tam pomáhaji, ale nikdo neni do ničeho nucenej. 

 


Skatopii koupil Brewce Martin v roce 1995 a od tý doby se z ní stala Mecca skateboardingu. Už tehdy věděl, že tam hlavně půjde o skejtování, svobodu, hudbu a další věci důležitý v životě.
Ve Skatopii si zařídil malý muzeum, kde skladuje nejenom svoje starý prkna, fotky (třeba když jel nahej na prkně, který mělo jen tři kolečka), ale třeba i kus svý lebky. Jo, slyšíš dobře. Brewcův syn Brandon se v tomhle anarchistickym nebi stará o grafickej design, webový stránky a zároveň má spoustu nápadů, jak vzdělávat komunitu o skateboardingu a anarchismu. Chce ve Skatopii založit knihovnu, organizovat přednášky a začít farmařit
 


Ve Skatopii byl třeba i Tony Hawk, a dokonce podle toho byla udělaná jedna z jeho legendárních videoher! Tim se taky skatepark dostal do většího povědomí. Takže teď ve Skatopii běžně felí od 200 do 800 lidí. Jedna holka v rozhovoru řekla, že nejlepší jí na tom přijde, že ji tam nikdo nesoudí, že si může skejtovat jak chce, kde chce a kdy chce. Tak do Skatopie jezdí každej rok. Jestli tě zajímá víc takovejch příběhů a spousta cool záběrů, čekuj dokument od Vice! 
 


A jak se Skatopia měnila se zubem času? Dřív (když to šéfoval jen Brewce) to bylo hodně o kalení, ale poslední roky se s Brandonem rozhodli, že Skatopia je hlavně o společný lásce k prknu, není to jenom fesťák. Tak Brandon stanovil nějaký pravidla. A možná pár lidí přestalo jezdit, spousta jich ale naopak začala, protože až teď je tam ta pravá core skejťácká komunita, kde nejde jenom o to dělat bordel, ale hlavně o vzájemnej respekt a lásku k lidem okolo. 

Se skejťáckou anarchií v srdci, 

tvoje BS Crew.


Tato stránka využívá cookies pro zvýšení komfortu vašeho nakupování. Používáním této stránky souhlasíte s jejich využitím. Více o cookies naleznete ZDE.

ROZUMÍM