Info Kontakt Hledat Přihlásit
Košík 0

PLAN B SKATEBOARDS: ZPÁTKY DO HISTORIE

Plan B Skateboards je kalifornská společnost, sídlící v San Diegu, zaměřující se na prvotřídní skateboardové zboží a oblečení. Povědomí ve světě si však získali především díky zastupování známých skaterských jedniček - Rodney Mullen, Steve Rocco, Mike Carroll - již od počátku devadesátých let. 

26.10.2021 150

Plan B založil v roce 1991 Mike Ternasky, v té době opustil společnost H-street, kterou řídil s Tonym Magnussonem. Ternaskymu se povedlo přesvědčit řadu známých skaterů, aby se na vzniku společnosti podíleli, a tak na počátku této značky včele s Mikem Ternaskym stáli i světově proslulí jezdci jako je Rodney Mullen, Steve Rocco, Mike Carroll, Matt Hensley, Rick Howard nebo třeba Danny Way a Colin McKay.

Plan B vznikla jako součást společnosti Dwindle Distribution, která se zaměřuje na distribuci skateboardů, patřící R. Mullenovi a S. Roccovi. Samotný Steve Rocco v roce 2012 v rozhovoru uvedl, že všichni jezdci se rádi stali součástí tohoto projektu. Tehdy byl skateboardový průmysl složený především ze starších majitelů firem, kteří už neměli takový vhled do tohoto sportu a tím pádem nevzkvétal, naopak upadal, což bylo především pro samotné jezdce velmi nežádoucí.

Velký tým překypující světoznámými jmény v začátcích firmy nepřinášel pouze ovoce, jak by se mohlo zdát. Vedení společnosti čelilo mnohým interním neshodám a nedorozuměním v postupech řízení firmy, protože každý měl trochu jinou představu a vizi, kterým směrem by se Plan B Skateboards měla v budoucnosti ubírat.

 

Mike Ternasky byl nejen skvělým byznysmenem a vůdcem společnosti, ale také opravdovým milovníkem tohoto sportu. Poté, co vytvořil základy společnosti Plan B, pomáhal spoustě jezdcům na jejich kariérní cestě. Nepopiratelně velký vliv měl především na R. Mullena. V té době počátky a jádro Mullenova skateboardingu - freestyle skateboarding - ztrácely na popularitě rychlým tempem a Mullen byl nucen vážně uvažovat o své životaschopné budoucnosti profesionálního skateboardisty, pakliže by i nadále setrvával ve svém osobitém stylu. Stacy Peralta i Rocco se pokoušeli přesvědčit Mullena, aby se přizpůsobil streetstyle skateboardingu, ale zpočátku se tomu velmi zásaditě bránil. Nicméně Ternasky mu byl po celou dobu oporou a postupem času se mezi nimi vytvořilo silné pouto a podařilo se mu jej navést na správnou cestu. Mullen následně natočil streetstyle pro tři videa - Questionable (1992), Second Hand Smoke (1994) a Virtual Reality (1993), zatímco Ternasky byl u kormidla společnosti. Mullen také představil dva nově vynalezené triky v Questionable, kickflip underflip a casper slide. Rocco se svěřil, že Ternaskyho práce s Mullenem byla „prostě úžasná“ a „změnila všechno“. Spoustu dalších jezdců se o Mike Ternaskym vyjadřují nejen jako o skvělém šéfovi, ale také jako o člověku, ve kterém měli oporu, pomáhal jim řešit jejich problémy a dokázal je podržet v nejslabších chvílích. Například bývalý týmový jezdec Sean Sheffey jej popisoval následujícím způsobem: „Mike dokázal zastávat skutečnou otcovskou oporu, velkého bratra i roli šéfa, byl to opravdu skvělý muž.“ Totéž později uvedl i profesionální skateboardista Pat Duffy, který byl stejně jako McKay a Way členem původního týmu a pokračoval jako jezdec plánu B pro druhou fázi společnosti.

V době vydání videa Questionable v roce 1992 tým Plan B tvořil Rodney Mullen, Danny Way, Colin McKay, Rick Howard, Mike Carroll, Matt Hensley, Pat Duffy, Ryan Fabry, Sean Sheffey a Sal Barbier. Po vydání videa Virtual reality v následujícím roce byli do týmu přidáni Tony Ferguson a Aaron Artis. Video Second Hand Smoke, po odchodu Howarda, Carrolla, Sheffeyho a Hensleyho, přidalo do týmu  Jeremyho Wraye, Pata Channity a Ronnieho Bertina.

 

V roce 1994 byl Ternasky zabit při autonehodě. Jeho smrt byla neuvěřitelně významnou událostí jak pro skateboardovou komunitu, tak pro Plan B. Jeho odchod znamenal konec pro společnost.

 

V roce 2005 se objevily zvěsti o vzkříšení a opětovném spuštění plánu B jak Wayem, tak McKayem. Člen týmu druhé fáze Paul Rodriguez označil toto období za dobu, kdy Way a McKay mluvili o „přivedení snu zpět“. To se jim povedlo s finanční podporou Syndrome Distribution. Way a McKay reformovali Plan B Skateboards, i nadále si udrželi své role jako spoluvlastníci společnosti i jako profesionální jezdci. 

Dne 5. března 2010 společnost Billabong International Limited potvrdila exkluzivní desetiletou licenční smlouvu s plánem B. Paul Naude, který byl v té době prezidentem Billabong North America, uvedl: „Plán B je autentická, progresivní značka a toto uspořádání umožní jeho management se soustřediz na své klíčové schopnosti a zároveň využívat globální infrastrukturu skupiny Billabong“. Koncem března 2010 značka také oznámila partnerství s Paul Schmitt Stix Factory pro výrobu svých skateboardových desek.

   

Kromě zastupování profesionálních jezdců se dnes Plan B Skateboards zaměřují i na výrobu skateboardů a desek ve špičkové kvalitě. Spoustu z nich si můžete prohlédnout u nás na Boardstar.cz, pakliže by se vám nějaká deska zalíbila, tak k ní dostanete grip zdarma a několik desek je aktuálně i ve slevě!

 

B.G.

 


Tato stránka využívá cookies pro zvýšení komfortu vašeho nakupování. Používáním této stránky souhlasíte s jejich využitím. Více o cookies naleznete ZDE.

ROZUMÍM