Info Kontakt Hledat Přihlásit
Košík 0

Bushův report: Jak brutální byl Brutal Assault?

Náš explorer Bush vyrazil na další letní adventure a i když tentokrát neměl nohy na gripu, byla to dost crazy jízda. Za cíl si vybral metalovej festival jménem Brutal Assault, kterej pravidelně do český kotliny natáhne ty nejtvrdší kytarový struny z celýho světa. Jestli grind core a podobný magořiny ceníš, je pro tebe tenhle report povinnost. A jestli ne, hoď si do fronty na Spotify pár tvrdších kousků, a začni s obejvováním nový kultury hned teď.

16.09.2019 205

Hellcome,

Stejně jako v posledních letech se i letos stala Jaroměř na pár dní domovem pro více než 20.000 návštěvníků metalového festivalu Brutal Assault. Již po čtyřiadvacáté otevřela Josefovská pevnost své brány všem příznivcům tvrdé hudby.
Vojenská pevnost z konce 18. století je naprosto unikátním místem s jedinečnou atmosférou.

O letošní 24.ročník byl, ze strany návštěvníků obrovský zájem a zhruba měsíc předem již pořadatelé oznamují zcela vyprodáno. BA nabízí kromě živého vystoupení kapel i bohatý doprovodný program. V areálu pevnosti můžete navštívit třeba hororové kino, některou z uměleckých výstav nebo si zajít odpočinout do chill out zone.

Samozřejmostí jsou stánky s občerstvením, kde si na své přijdou jak masožrouti, vegetariáni i vegani. Ani žízní zde neumřete vybrat si můžete hned z několika druhů točených piv, míchaných alkoholických drinků a nealko nápojů. Pokud budete chtít obohatit svůj šatník ani to není problém můžete se stavit na stánku s oficiálním merchem BA nebo na některém z dalších desítek stánků.

Součástí areálu je také stanoviště s první pomocí, úschovna věcí, záchody, sprchy a Top-Up okénka na dobíjení finančního kreditu. V celém areálu se nakupuje bezhotovostně. Vše platíte pouze pomocí čipu, který je součástí vstupní festivalové pásky - kredit si dobíjíte u Top-Up okének.

Mezi letošní novinky patřil sektor s Arkádovými hrami a Fear House. Pro mě nejzajímavější atrakcí letošního ročníku byl Junk Town. post-apokalyptické město  ve stylu Mad Maxe. K vidění zde byla různě upravená auta a několikrát během dne zde probíhala show při, které se bojovalo nejen v bahně. Zůčastnit jste se mohli i různých workshopů nebo se nechat pomalovat válečnými barvami. Ted už, ale zpátky k tomu hlavnímu hudbě.

Samotný festival začal již v úterý večer rozjezdovou warm- up párty, kde zahráli třeba Victims nebo Fleshless. Další den už se pak rozjel klasický 4 denní hudební maraton, kde se střídá jedna kapela za druhou. Kromě středy se s hudební produkcí začínalo už od půl jedenácté a končilo až kolem druhé hodiny ráno. Většina kapel zahrála na dvou hlavních stageích Sea Shepherd a Jagermeister.

Na dvou menších Obscure a Octagon se začínalo hrát až během odpoledne a večera. Během 5 dní se zde představilo více než 130 kapel ze všech koutů světa. Letošní line-up byl opravdu hodně našlapaný. Zahráli zde například : Anthrax, Sodom, Testament, Voivod, Carcass, Tankard, Napalm Death, Aborted, Mgla, Agnostic Front, Walls of Jericho, Sick of it all...

Já osobně jsem si nejvíc užil sobotní vystoupení anglické grindcorové kapely Napalm Death. Napalm Death patří k jedněm z prvních kapel, která začala hrát styl grindcore. V čele s charismatickým frontmanem kapely Markem "Barney" Greenwayem pokaždé předvedou neskutečnou show.

Mark se během svého vystoupení prakticky nikdy nezastaví. Neustále pobíhá ze strany na stranu a jeho choreografie místy připomíná epileptický záchvat. Přesto, že se jedná o jednu z nejvíce koncertujících zahraničních kapel v Čechách, jejich vystoupení si nikdy nenechám ujít.

Velkým překvapením pro mě bylo čtvrteční vystoupení mladé thrash metalové kapely Alien Weaponry. Kapela pocházející z Waipu na Novém Zealandu odzpívala většinu svých písní v originálním jazyce Maori. Kapelu založili v roce 2010 bratři Lewis a Henry de Jongovi.

Celou show odstartoval starší z bratrů bubeník Henry de Jong bojovým tancem Haka. Převážnou dobu vystoupení zněla Josefovskou pevností maorština doprovázena o křik a vyplazování jazyku ve stylu maorských válečníků.

A jako poslední zde zmíním vystoupení německé death metalové kapely Cytotoxin. Celá tvorba kapely je silně ovlivněna Černobylskou havárií jaderné elektrárny v roce 1986. Od svého vzniku v roce 2010 mají na svém kontu 3.vydaná studiová alba : Plutonium Heaven, Radiophobia a Gammageddon. Nepřehlédnutelný frontman kapely Grimo svým zpěvem otevírá samotné brány pekla.

Sobotní show začala příchodem kapely v plynových maskách a vypouštěním žlutého kouře z radioaktivních sudů. Katastrofickou atmosféru vystoupení dokreslil zvuk sirén, hlasy ve vysilačkách nebo třeba pípání dozimetru. Během své show Grimo upozornil na následky jaderné katastrofy, ale i spoustu celosvětových problémů a své vystoupení zakončil slovy "Never forget Chernobyl"

Z celého line-upu jsem si vybral zhruba čtyřicítku kapel, které jsem chtěl během festivalu vidět. Celkově jsem jich stihl tak třicet, ale i tak byl pro mě Brutal Assault jako už po několikáté obrovským zážitkem. Pokud jsi i ty fanda tvrdé hudby a ještě jsi na tomto festivalu nebyl určitě si v příštím roce udělej volno od 5 - 8. 8. a doraz zažít na vlastní kůži již 25. ročník tohoto metalového svátku.

See you in Hell

–Bush

 

POWERED BY

BS CREW


Tato stránka využívá cookies pro zvýšení komfortu vašeho nakupování. Používáním této stránky souhlasíte s jejich využitím. Více o cookies naleznete ZDE.

ROZUMÍM