Info Kontakt Hledat Přihlásit
Košík 0

Converse brand story aneb Od galošů ke hvězdám!

Converse za svůj život ušly dlouhou cestu, během který zanechaly nesmazatelnou stopu jak ve sportovním odvětví, tak klasickym streetwearu, jak ho známe dnes. Čti dál a poznáš, jak se zrodila, padla a znovu povstala jedna z nejikoničtějších bot historie!

10.05.2018 806 0

 

Počátek

Converse začíná v roce 1908 jako značka specializující se na celogumový galoše. Ano, něco jako gumáky. Nebo spíš Crocsy bez děr. Naštěstí se toho ale nedrží moc dlouho a svou gumovou pozornost přenáší (pouze) na tenisky s gumovou podrážkou. A byť je jejich první model kotníkovej a tónovanej do hněda – čimž by dneska velkou slávu neudělali – hvězdná budoucnost pomalu začíná klepat na dveře.

První model nese název No Skid („bez klouzání“), protože má revoluční vulkanizovanou podrážku. (Img via Kickz)

Bohužel ale až do roku 1915 trvá, než se vytvoří aspoň nějaká poptávka. Tehdy si totiž takový tenisky nikdo nevezme „jen tak ven“. Jde o ryze sportovní záležitost a sportovců lačnících po revolučních teniskách je pomálu.

Zlom

V roce '17 přichází na přetřes pojmenování „All-Star“, ale až do roku '21 žádná velká sláva nepřichází. Osud to má ale vymyšlený trochu jinak. Právě v roce '21 totiž do hlavního obchodu Converse přivádí basketbalovýho hráče Charlese „Chucka“ Taylora.

Z dnešního „vytahanýho“ pohledu vypadaj basketbaloví hráči 1. poloviny 20. století spíš jak baletky. A podobně je asi bolely i nohy. (Img via The Idle Man)

Chucka z hraní bolej nohy, neni spoko se svejma botama a hledá adekvátní náhradu. Tak dostává All-Stary a k nim nabídku stát se ambasadorem a prodejním zástupcem. A budoucnost se začíná psát sama.

Do ambasadorství se Chuck doslova obouvá, protože jméno Converse začíná neskutečně nabírat na síle. Jako poděkování za jeho práci Converse v roce '32 vytváří jedinečný logo s jeho jménem. A tim dílo je dokonáno. Propsáno skrz naskrz všechny vrstvy času.

 

V roce '57 Converse ovládá 80 % teniskovýho trhu.

 

Chuck to ale k těm hvězdám tlačí pořád víc a víc. Během svýho obchodního období dělá všechno, jenom nezevluje. Za Converse All-Star lobuje tak náruživě, že když se v roce '36 stává basketbal olympijskym sportem, americkej tým nastupuje obutej do Conversů. Přesněji do bílýho kotníkovýho modelu s modrym a červenym proužkem podél podrážky. A tenhle. Tenhle! Se záhy stává tak populárnim, že se design All-Star Conversek už v podstatě nikdy nezmění.

Americká basketbalová elita na Olympiádě. Samozřejmě v All-Starech. (Img via Kickz)

Během několika následujících let se Converse ocitá na pomyslnym teniskovym výslunní. Během 2. sv. války samozřejmě všichni US vojáci trénujou v Converskách, nosí je i Elvis (!), a když pak v roce '49 spatří světlo světa černej kotníkovej model s bílou podrážkou, nabídky na sponsoring a spolupráci Converse přehazuje vidlema.

Hvězda Converse září jak pokropená kerosinem. Vlastně stejně jako ta Elvisova. (Img via Heddels)

V roce '57 Converse ovládá 80 % teniskovýho trhu.

Zlom č. 2 – na tu horší stranu (?)

V šedesátkách se Converse pokouší zareagovat na bující kulturu hippies. Přichází s modelem One Star, zapojuje vycpávky, semiš a kůži a snaží se přilákat zběhlý basketbalový ovečky. Marně.

One Star. Marnej pokus zlákat sportovce zpátky ke Converse, kterej už nikdy nepřekoná slávu modelu All-Star. (Img via Heddels)

Converse je neschopnej zareagovat na vývoj technologií a možností obuvního průmyslu. Vždycky druhej Nike ho válcuje svym dravym přístupem. Conversky se čím dál častěji objevujou na hudebních stagích, než na hřištích. Stává se znich právě ta „volnočasová obuv“.

Po tom, co v roce '68 umírá Chuck Taylor, to jde s Conversem od desíti k pěti. Střídá několik majitelů, o něco víc manažerů… A v roce 2001 vyhlašuje bankrot. 

To je příležitost pro Nike, kterej byl celou dobu v těsnym závěsu letící komety Conversu. Jeho skomírající hvězdičku kupuje a pomáhá ji zase rozsvítit do záře, kterou září dnes.

(Jaká ironie, že právě Air Jordans, brand Michaela Jordana, kterej v osmdesátkách vystřídal na basketovym hřišti oblíbený Conversy, už tehdy taky vlastnil Nike. Jako by se prostě rozhodl sbírat basketový boty jako hokejový kartičky…)

Na svůj basketbalovej úspěch už Converse nikdy nedosáhne. Kdo by ale čekal, že se obuv v prvý řadě vyvinutá pro suverénní smeče vyvine v legendu, která do jistý míry definuje streetwear 21. století? 

Léta vývoje ukázala, že se Conversky hodí fakt ke všemu. A když nemusíš mít vyloženě oblek, neexistuje outfit, ke kterýmu by neladily. Converse prostě rok co rok ukazuje nevyčerpatelnej potenciál. 

 

Nemáš najednou chuť si taky jedny Conversy pořídit?

 


Mikiny a trika se slevou až 40 %! To chci!

Tato stránka využívá cookies pro zvýšení komfortu vašeho nakupování. Používáním této stránky souhlasíte s jejich využitím. Více o cookies naleznete ZDE.

ROZUMÍM