Info Kontakt Hledat Přihlásit
Košík 0

BOTY, KTERÉ POKOŘILY ČAS, PROSTOR I ZUB VKUSU

Mnohdy si to ani neuvědomujeme, ale dějiny jsou stále živé. Prosakují do naší doby, vidíme je na fasádách a v ulicích a jsou de facto přítomny v každém aspektu lidského života. Ještě podivuhodnější je, když si uvědomíme, že kus dějin si vlastně můžeme téměř nepozměněný nazout stejně tak, jako to dělali naši předci. V tomto článku se podíváme na stručnou historii legendárních modelů bot, které se mohou pochlubit statutem nadčasovosti. Dalo by se tedy říct, že to jsou Shakespearovy hry mezi botami.

10.08.2022 157

Boty DC byly v pozdních devadesátkách obrovskou součástí skate scény. Ačkoli se z té doby dochovalo více modelů, jeden z nich obstál proti zubu času jako žádný jiný. Legendární signature boty Joshe Kalise z roku 1998 způsobily obrovské nadšení díky jejich neobvyklému stylu. Model svým zjevem připomínal běžeckou botu a jako jedna z prvních skejtových bot se Kalis 1 staly všeobecným trendem. DC v loňské kolekci vydalo hned několik typů zmodernizovaných verzí Kalis, takže je z čeho vybírat.
 


Kalis z roku 2021 je stále cítit stejnou DNA, jako předloha.

Dalším modelem se dostaneme do pozdních osmdesátých let – konkrétně do roku 1988, kdy firma New Balance vypustila do světa její malý experiment v podobě go-anywhere boty. Přesně za tímto účelem vznikly ikonické 574, které jsou dnes prakticky definicí firmy. Stejně jako v minulosti tak i v současnosti si tyhle běžecké kecky získávají srdce miliónů zákazníků po celém světě a zdá se, že jen tak neodejdou, neboť poutají pozornost stále mladší a mladší generace.
 


#574 se za roky změnily opravdu minimálně.

Stejně tak je to i s další legendární obuví, která letos slaví 45 let. Poprvé byla předvedena roku 1977 – v tom roce umřel Elvis Presley a punkoví harcovnící The Clash vydali stejnojmenné debutové album – a stala se bezmála poznávacím znakem firmy. Vše ale začalo celkem nevinně, pomyslným ujetím ruky Paula Van Dorena (zakladatele značky), který tak mimoděk vytvořil nejslavnější symbol firmy – jazz stripe. Samozřejmě se jedná o model Vans Old Skool vyráběný v modernizovaných verzích dodnes. Tahle bota neztratila nic ze své popularity ani po téměř půl století, a to je úctyhodné.
 


Ikonický proužek jazz stripe zdobí obuv značky Vans dodnes.

Nicméně je tady však jedna firma, která vyrábí své kotníkáče už sto let a lidi je pořád kupují. Jak je to možné? Kdo ví, ale zdá se mi, že láska k modelu Converse Chuck Taylor All Star je už v nás geneticky zakódovaná. Conversky nosila a do teď nosí hromada celebrit. Popularita modelu je ohromná, protože si jej můžete vzít snad ke všemu. Poprvé přitom spatřily světlo světa už na začátku dvacátých let minulého století jako jednoduché boty na basketbal z dílny semi-profesionálního hráče Charlese „Chucka“ Taylora. Nyní je z nich fenomén, jenž definoval několik subkultur – vzpomeňme třeba na období, kdy rádiím dominoval grunge. Abychom ale byli fér, klasický černobílý model sjel z linky „až“ roku 1949.


Ikonický model je od začátku padesátých let prakticky stejný.

Tyhle boty zkrátka nemají expiraci a zákony času, prostoru a vkusu pro ně pravděpodobně vůbec neplatí.


Tato stránka využívá cookies pro zvýšení komfortu vašeho nakupování. Používáním této stránky souhlasíte s jejich využitím. Více o cookies naleznete ZDE.

ROZUMÍM