0

Billabong

Australská společnost Billabong patří mezi špičky surfařských značek už od 70. let. V roce 1973 založili značku Billabong Gordon Merchant s partnerkou Renou, jako surfovou společnost, primárně zaměřenou na oblečení, spojené se surfingem.

Položek: 223

HISTORIE BILLABONG

Kultovní australskou značku Billabong, která se zabývá surfováním a životním stylem, založil ve skromných začátcích Gordon Merchant. Název Billabong je odvozen od slova bilabaŋ z indiánského kmene Wiradjuri, což v překladu znamená "potok, který teče pouze v období dešťů", a vystihuje Gordonovy začátky, kdy se proháněl po vlnách. Objevujeme zde Gordonovu touhu po odolném oblečení a jeho lásku k boardsportu, která dovedla jeho firmu k úspěchu.

Od svých počátků v roce 1969 spojuje Billabong funkčnost, střih, umění a módu a vyvíjí boardshorty a oblečení pro milovníky hor a oceánů po celém světě. Přestože se stále drží základních kořenů hor a vln, stal se Billabong uznávanou značkou prémiového lifestylového a kulturního oblečení pro mládež na trhu akčních sportů. Billabong má neustále se měnící nabídku materiálů, potisků a technologií. Elitní team sportovců Billabong se stal ikonou po celém světě.

VÝROBA SURFŮ A SURF OBLEČENÍ

Bývalý surfař z Maroubry Gordon Merchant si na přelomu 60. a 70. let oblíbil surfařský životní styl v Austrálii, kdy často balil dodávku Kombi plnou surfových prken, map, spacích pytlů a stanů. Gordon cestoval podél pobřeží a hledal novou surfařskou utopii. Po příjezdu na 20 mil dlouhý úsek "zlaté pláže" se Gordonovi stalo Zlaté pobřeží domovem - místo, které mu umožňovalo nosit boardshortky až devět měsíců v roce!

Během svého surfařského působení vytvořil Gordon převratné vynálezy, které pomohly formovat každodenní surfaře. Gordon nejenže vyvinul surfové prkno se zastrčenou hranou, což je detail, který pomohl Michaelu Petersonovi a Rabbitu Bartholomewovi stát se šampióny v surfování, ale také vyvinul první lano na nohu. V roce 1973 pak Gordon a jeho tehdejší partnerka Rena začali vyrábět ručně šité boardshorty. Díky unikátní technice trojitého prošívání, která byla navržena tak, aby odolala i těm nejnáročnějším živlům, se tento odolný oděv stal okamžitě hitem mezi místními obyvateli.

HNÁN TOUHOU

Gordon postupně budoval značku, dokud se jeho dům nestal příliš malým na to, aby pojal úspěch. Přestěhoval se do moderní továrny a skladu ve West Burleigh a australský surfařský průmysl si všiml jeho "touhy vyrábět nejkvalitnější a nejlépe střižené boardshortky na trhu".

V 80. letech se Billabong poprvé vyvezl do zahraničí, a to do Kalifornie, Japonska, Evropy a na Nový Zéland. Gordon založil mezinárodní licence pro značku Billabong, které odpovídaly jeho přísným standardům, a obklopil se odborníky v surfařském průmyslu. Díky surfařům, jako byli Wayne Bartholomew, Joe Engel, Taj Burrows a Ronnie Burns, kteří značku nosili, posílil Billabong svou důvěryhodnost a celosvětový dosah.

STATUS ČÍSLO 1 V AUSTRALSKÝCH VODÁCH

Devadesátá léta byla pro značku Billabong vzrušující dekádou, která si v australských vodách vydobyla nejvyšší postavení. Jak Billabong rostl, Gordon si ve společnosti udržel svou významnou roli. Při 25. výročí založení značky se Billabong přestěhoval do nejmodernější továrny v Burleigh Heads, kde se nacházel showroom v polynéském stylu s největší kolekcí výrobků Billabong.

ZÁVAZEK VŮČI BOARDOVÝM SPORTŮM

Gordon znal vliv ročních období na značky a sledoval přání a potřeby svých zákazníků tím, že se zaměřil na všechny boardové sporty - od snow a skate až po wake. V roce 2001 Billabong koupil Von Zipper a Element a v roce 2004 Kustom Footwear a Palmers Surf, čímž posílil své značky a licence. V roce 2006 koupila značku neoprénů Xcel a v roce 2007 značku dívčích plavek Tigerlily. S rostoucím úspěchem společnosti Billabong začal Gordon v roce 2010 licencovat populární kalifornskou skateboardovou značku Plan B.

Zatímco společnost Billabong expandovala na několik trhů boardsportu, zapojila se do mnoha propagačních akcí. Hnáni respektem, který komunita chovala ke společnosti, jež vytvářela odolné oblečení pro jejich sporty, se profesionální jezdci začali obracet na Billabong pro své potřeby.

Společnost Billabong sponzoruje a pořádá mnoho akcí a festivalů po celém světě, včetně soutěží Billabong Pro, které se konají na Tahiti, v Teahupo'o a v Jeffreys Bay v Jihoafrické republice, a upevňuje tak pozici Billabongu jako jedné z vysoce respektovaných globálních značek.

´V BOARDSHORTECH SE ŽIJE LÉPE´

Od svých skromných začátků až po sponzorování elitních juniorských týmů a profesionálních surfařů podporuje Billabong objevování vnitřního životního stylu svých zákazníků na pobřeží. Tato australská značka, známá svými životními motty "Life's Better in Boardshorts" a "A Bikini Kinda Life", nabízí pro každého něco, od vysoce výkonných "boardies" přes zimní oblečení až po nejnovější bikiny!