0

#1 Jak vybrat ideální vázání na snowboard: Vyčerpávající shrnutí!

Výběr snowboardovýho vázání vychází ze správnýho výběru snowboardu. Pokud teda ještě nemáš jasno v tom, co a na čem chceš jezdit, nasměruj pozornost nejdřív na rozsáhlej článek o možnostech při výběru prkna. Pokud jasno máš, nebudem to protahovat a skočíme rovnejma nohama rovnou do vázání!

20.12.2018 8186

Výběr vázání ovlivňuje v první řadě samozřejmě správná velikost. Hned v závěsu za ní je ale jízdní styl a tvý zkušenosti. I vázání má totiž, stejně jako prkno, různý tvrdosti, jejichž pochopení ti v budoucnu může dost pomoct v progresu. Poslední věc, která si v tomhle článku zaslouží naši pozornost, je kompatibilita.

 

VELIKOST

Vázání funguje jako přenašeč energie do snowboardu. Když budeš mít vázání s nesprávnou velikostí, nebude tohle přenášení fungovat efektivně, což může vést k nezměrnýmu počtu zranění a problémů. 

Je důležitý, aby velikost vázání seděla nejen na botu, ale i na velikost snowboardu. A v tomhle příběhu hraje hlavní roli právě bota. Jakmile si totiž dáš pozor, že máš správnou velikost boty a správnou velikost vázání vzhledem k botě, máš jistotu, že spolu bude sedět i vázání s prknem.

Pro snadnější orientaci najdeš pod tímhle linkem pár tabulek.

 

TYP

V základu se dodávaj dva typy snowboardovýho vázání. Vzniká samozřejmě spousta novinek (už jsi četl/a článek o novince Burton Step On®?), většina riderů si ale do teď vystačila se Strap-In a Speed Entry vázama. A na ty se taky teď zaměříme.

 

Strap-In, klasika klasik

Nejběžnější vázání se systémem dvou strapů, který je tu s námi už fakt dlouho. A za tu dobou taky prošlo značnym vývojem pro snadnější a rychlejší ovládání. Vázání se skládá z baseplatu (základna), highbacku (patky) a dvou strapů (pásky s přezkou). Horní strap se zapíná v oblasti kotníku, spodní pak lze zapínat přes nárt (už se tolik nepoužívá) nebo přes špičku. A víš co? Tenhle druh vázání je vhodnej pro jakejkoliv styl ježdění… a nabízí se samozřejmě v mnoha variantách s různejma vychytávkama. Čím dražší, tím promáklejší a komfortnější na obsluhu. Nicméně pro začátek ti skvělou službu odvede i základní model…

 

Rear-Entry aka Vázání se sklopnou patkou

Rear-Entry je vázo vhodný pro snowboardisty orientovaný na komfort. Jeho principem je sklopná patka, která umožňuje nástup do vázání zezadu. Strapy si předem nastavíš podle svejch bot a pak už se o ně nemusíš starat. Na svahu pak jenom sklopíš patku, nastoupíš zezadu do vázání, zvedneš patku, zajistíš a jedeš

Výhodou oproti klasickýmu vázání je, že boty jsou ve vázání fixovaný pořád stejně, což ti zaručuje stejnej boardfeel při každý jízdě. Vyšší modely pak maj v záloze i klasický ráčny, kterejma je možný fixaci boty ještě dodatečně upravovat.

 

Burton Step On®

Novinka od Burtonu. Kromě předchozích typů vázání (který jsou kompatibilní s běžnejma snb botama) si musíš k tomuhle vázání pořídit i speciální Step On® boty. Jedině tak mohl Burton dosáhnout 100% souznění při jeho používání. Vázání je hodně lehký, zároveň si ale drží dostatečnou pevnost s maximálně přesnym přenosem síly. Tzn. nejde o žádnej surfovej laid-back styl, spíš ostřejší All-Mountain. Je to systém, kterej ocení ti, který chtěj věci jednoduchý a funkční. 

Zajímá tě víc? Sleduj v samostatnym článku, tuhle revoluci jsme nemohli nechat jen tak » [ #3 Revoluce snowboardingu: Burton Step On® vázání mění pravidla hry ]

 

FLEX VÁZÁNÍ (TVRDOST)

Flex velmi úzce souvisí s tvejma zkušenostma a dovednostma. A ač můžou promlouvat i osobní preference, dá se řídit obdobnejma zákonitostma jako u snowboardu – všechno je to o fyzice. 

Pro ovládání snowboardu v menších rychlostech bude vhodnější měkčí vázání. To se týká především začátečníků jak na sjezdovce, tak i v parku. Pro razantní a zkušený jezdce je pak vhodnější zvolit pevnější vázání, který umožňuje perfektní kontrolu a přenos síly. 

Flex vázání se odvíjí od několika faktorů:

Materiál baseplatu (základny). Baseplaty se vyráběj z různejch materiálů, který maj různou pružnost, tuhost a odolnost. Přičemž všechno je tu pro to, aby poskytlo optimální support pro daný použití. Škála: měkký–extra tvrdý.

Tvrdost a výška sklopný patky. Obecně: měkká a nízká patka ti dovolí protáhnout oblíbenej trik do maxima a při učení snadněji manévrovat. Vysoká a tvrdá patka slouží pro maximální odezvu a kontrolu nad prknem, když se řítíš rychlostí MACH 3.

Tvar strapu, materiál strapu a uchycení strapu. Úzkej strap dovolí botě víc pohybu, zatímco širokej strap botu fixuje podstatně víc. Taky záleží na materiálu strapu, což ovlivňuje, jakym způsobem se bota a vázko spojí. A nakonec flex ovlivňuje taky to, pod jakym úhlem strap botu stahuje – některý vázání tenhle úhel umožňujou upravit.

Typ uchycení. Burton EST vázání nabízí pevnější flex než klasický 4x4 uchycení. Vázání je timhle systémem (EST) fixovaný dvěma šrouby z vnějšku, což zaručuje větší tuhost systému. Ostatní systémy naopak fixují vázání uprostřed základny => jsou měkčí => maj větší flex. Což, jak jsme psali na začátku týhle sekce, nás vrací zase k tý fyzice.

 

Obecně lze říct, že nejvhodnější pro danou kategorii, je:

• Začátečník: MĚKKÝ

• Freestyle: MĚKKÝ či STŘEDNÍ

• All-Mountain: MĚKKÝ až TVRDÝ (záleží na schopnostech)

• Freeride: STŘEDNÍ až TVRDÝ

RIDING STYLE

Pro každej styl se hodí něco trochu jinýho:​

• Freestyle: Vázání navržený pro ty, co chtěj ideální spojení s deskou pro svý oblíbený triky. Kratší a měkčí patka dovolí protáhnout grab ještě o trochu víc. U dražších modelů pak čekej gelový polštářky, aby tolik nebolely dopady. 

• Freeride: Vázání určený na rychlou jízdu. Vysoká a pevná patka, která zajišťuje precizní odezvu. Pevnější baseplate (základna) spolu s širšími strapy botu pevně fixují a umožňují jet až na hranici možností.

• All-Mountain: Tohle je široký spektrum, takže sem se vejdou v podstatě všechny varianty, záleží spíš na schopnostech a preferencích jezdce, viz výše uvedený varianty.    

 

KOMPATIBILITA

Existujou 3 základní způsoby uchycení vázání do snowboardu. Každej pak nabízí trochu odlišný možnosti, jak je možný vázání nastavit.

 

2x4 a 4x4

Nejrozšířenější způsob uchycení pomocí insertů (závitů). Systémy, ve kterejch se vázání do snowboardu připevňuje 4 šroubama. 

2x4 znamená, že inserty jsou podélně umístěný s rozestupem 2 cm. To nabízí přesnější nastavení stance (postoje) než systém 4x4, kde jsou inserty od sebe dál (tím pádem nemá tolik variant nastavení). 4x4 se objevuje jen u nejlevnějších prken. 

 


 

The Channel

Záležitost výhradně Burton snowboardů. V prkně je zabudovaná drážka ICS (Infinite Chanel System), která zaručuje nejjednodušší způsob montáže a nejpřesnější nastavení stance (postoje). Vázání je uchycený jen na 2 šrouby.

Systém ICS ti nabízí změnit freestyle stance na freeride stance během pár okamžiků. Většina výrobců vázání už s Channelem počítá, takže můžeš v klidu kombinovat.

 


 

Burton 3D

3D systém uchycení je už spíš historie v kronice firmy Burton. V současný době ho najdeš jenom na jejich dětskejch prknech. Jak vidno z obrázku, používá pro inserty uplně jinej pattern. Vázání se připevňuje 3 šroubama.

 


 

Toť k vyčerpávajícímu shrnutí toho, jak vázání fungujou a jaký trh nabízí možnosti. 

 

TEĎ UŽ JENOM JEDNO VELKÝ DÍKY!

Že čteš náš návod pro výběr správnýho gearu a že ti neni jedno, na čem jezdíš.

Jaký vázání a snowboardy nejvíc vyhovujou tvejm preferencím, kontroluj dole v odkazu, v případě jakejchkoliv dotazů piš na shop@boardstar.cz nebo vpravo dole do chatu… A vidíme se v příštim článku!

 

[ OTEVŘÍT SNB KONFIGURÁTOR ]

 

Pro ten pocit promočenejch rukavic a promrzlejch tváří, 

tvá BS crew