0

#01 Jak vybrat správnou desku na skate

Pro začátečníka a nováčka může být pátrání po perfektním skateboardu jako hledat ztracený poklad po lese. Abychom ti ušetřili trochu toho trápení, napsali jsme pro tebe sérii článků, která ti poradí, na co se při výběru skateboardu zaměřit a jak si skate co nejlépe sestavit. Jedna věc je totiž jistá - skejťáci, kteří mají skateboard správně nastavený, si užijí daleko příjemnější ježdění! V prvním článku se zaměříme na všechno, co potřebuješ vědět před nákupem desky. Jaké jsou rozdíly mezi různými typy decků? Jak výběr ovlivňuje velikost bot a moje výška? Všechno se dozvíš!

20.04.2020 12244

 

 

Za celou historii skateboardingu prošly desky dlouhým vývojem a velkou proměnou. V současnosti existují desky přímo určené na jednotlivé terény – podřizuje se tomu jejich šířka, délka, tvar i technologie jejich konstrukce. 


Většina desek je vyrobená z javorového dřeva – to protože javor roste pomalu a desky z něj jsou hodně tvrdé a odolné. Běžně je tvoří sedm vrstev, které jsou k sobě přilepené lepidlem na vodní bázi nebo speciálním epoxidem z pryskyřice – jednotlivé části jsou pak velkým tlakem stlačené k sobě a voilà, deska je na světě. 


Velikosti desek jsou téměř pokaždé uváděné v palcích. Jeden palec (”) = 2,54 centimetrů.


KONSTRUKCE A VELIKOST

Normálně je skateboard dlouhý 28” – 33” (70 – 80 cm). Prkno se dělí na tři části: nose, wheelbase (vzdálenost mezi předníma a zadníma kolečkama) a tail. Abys zjistil/a, která část je přední a která zadní, podívej se zblízka na svojí desku. Nose je obvykle trochu širší a více zvednutý než tail.

 
TIP: S určením předku a zadku desky ti může pomoct i design. Většina z nich je totiž udělaná tak, aby vršek byl tam, kde je nose. 


Nose i tail jsou zakulacený a zahnutý směrem nahoru. Teoreticky se ti bude s více zvednutým nosem a tailem lépe dělat pop (když si odrazíš prkno od země tím, že ho zadní nohou “nakopneš”). Na druhou stranu s rovnějšími konci budeš mít desku více pod kontrolou.

 

CONCAVE – ZAKŘIVENÍ DESKY

Concave “konkejv” znamená podélné zakřivení desky. Čím je zakřivení větší, tím větší tlak můžeš na kraje desky vyvinout. To ti usnadní  ovládání boardu a deska se bude rychleji otáčet. Zakřivení se dělí na low, medium a high. Jaké zakřivení je pro tebe nejvhodnější zjistíš nejlépe technikou pokus – omyl, začátečníkům ale doporučujeme nejlépe střední (medium) concave.
Výrobci bohužel moc informací k zakřivení neposkytují. Proto zakřivení, které jedna značka označuje jako střední, může u druhého výrobce vypadat úplně jinak. Navíc při výrobě desek vznikají různé odchylky, takže vlastně žádné dvě desky nemohou být 100% stejné. 

 

Low concave
Low concave označuje nepatrné zakřivení desky. Díky tomu bude tvá jízda stabilnější, ale ubere ti na pohyblivosti. Deska s low concave se bude hůř otáčet do flipu. 


Medium Concave 
Medium concave je kompromis, po kterém můžeš sáhnout, pokud nevíš. Většina desek má toto zakřivení.


High Concave 
High concave ti zaručí větší a rychlejší reakce prkna, které se ti bude lépe otáčet do flipu. Je to ale varianta pro zkušenější jezdce – každou chybu cítíš daleko víc než u středního a lehkého zakřivení. 

 

TVAR DESKY

Streetové ježdění, jízda v bowlu nebo jen projížďky – každé místo si vyžaduje odlišný typ desky. Naštěstí jsou tvary boardů dělané tak, aby přesně vyhovovaly různým podmínkám. 

 

Deska na streetové ježdění
Standardní tvar desky do ulic i skateparků se jmenuje Twin-Tip. To znamená, že špička i ocas mají prakticky stejný tvar, takže můžeš podle libosti měnit nohu, která je vpředu. Tradičně se téhle formě skatu říká “popsicle shape”.


Bowl / bazén
Desky na bowl a bazén jsou téměř vždy širší než 8,25”. Dělají se buď normální “popsicle shape”, nebo jsou k vidění oldschoolové verze, kterým se říká “shaped decks”.


Shaped decks
Oldschoolově vyhlížející “shaped decks” si v posledních letech našly svoje místo jako hybrid mezi deskama na streetové ježdění a oldschoolovým designem vhodným na pooly. Nose a tail se od sebe podstatně liší velikostí a tvarem, deska je jednoznačně směrově orientovaná a její tvar a prohnutí dává jízdě větší jistotu a stabilitu. A proč zrovna tahle kombinace? Jezdci z bazénů a ramp chtěli zároveň něco do ulic, tak vytvořili vlastní typ desky, která se ve skateboardingové komunitě uchytila a dnes je čím dál více populární.


Cruisery
Cruisery se odlišují délkou, šířkou i tvarem. Co je na nich speciálního? Mají měkčí kolečka a jednoduše se ovládají. Proto se skvěle hodí do města na praktickou přepravu z bodu A do bodu B. Mají mírně zahnutý tail a nose. Většinou se prodávají jako hotový komplet připravený k jízdě. Pokud longboard není nic pro tebe nebo je na tebe moc velký, pak by ti mohl sedět právě cruiser. Na jejich  výrobu se používají různé materiály. Kromě tradičního javoru se přidává i bambus, nebo se bambus používá samotný. Známé jsou i cruisery z plastu, takzvané Pennyboardy. 

 

JAK VYBRAT SPRÁVNOU VELIKOST? 

Rozhodující parametr při výběru desky bývá její šířka. Hlavně pro začátečníky to může být těžká volba – při výběru ti může pomoct velikost boty nebo tvá výška. I zde ale platí, že nejlépe poznáš, co ti sedí, až si to vyzkoušíš. I tak pro tebe máme tipy, který ti výběr mohou ulehčit. 


Jak šířka desky ovlivní tvou jízdu
Základní informace je ta, že širší deska ti nabídne stabilnější jízdu ve vysoké rychlosti. Je ale zároveň těžší, takže se s ní hůř otáčí a budeš na ni potřebovat víc síly v nohách. Na druhou stranu ti širší deska pod nohama poskytne víc místa na přistávání a chytání boardu, takže pokud chceš skákat, jezdit v rampě nebo bowlu nechávat si to pořádně rozjíždět, tak širší board pro tebe bude lepší.


Užší boardy jsou na druhou stranu lehčí a lépe se otáčí. To může být výhoda hlavně pro začátečníky, protože když se budeš učit triky, tak nebudeš potřebovat tolik síly. Užší board může být pak horší na ovládání ve vyšší rychlosti a poskytuje ti míň místa na odchycení desky a dopady. Užší desky jsou tak určené pro ty, kteří preferují technické skatování jako komba na obrubnících nebo těžký flatový triky.


Jak do hry vstupuje délka boardu
Když se díváš na popis desky, najdeš tam kromě šířky i políčko s délkou. Aby sis dobře udržel balanc, doporučujeme ti odvodit délku od tvé výšky. Čím je deska širší, tím bývá většinou i delší… Délka desky se určitě projeví v horizontálních odstředivých silách u triků jakou Shove-it a 180ky. Kratší desky se budou otáčet rychleji a snadněji, na druhou stranu delší deska nabídne více místa na pohodlnější dopady.


TIP: Dlouhý board a krátké nohy většinou nejsou moc dobrá kombinace, je pak totiž těžké táhnout nohu až dopředu na špičku desky. Pokud nejsi moc vysoký nebo vysoká, tak spíš doporučujeme kratší skate. 


Velikost boty
Další způsob, jak najít správnou šířku desky, je podle velikosti tvé boty. Jednoduše řečeno - čím větší bota, tím širší by deska měla být. 

 

Určení velikosti podle výšky
Tvoje výška ti také pomůže při výběru délky prkna. Čím menší jsi, tím kratší skate bys měl/a mít. Hlavně tedy pokud začínáš, protože kratší prkno se lépe ovládá a zajistí ti lepší pocit z jízdy. Navíc na něm lépe ucítíš, jak na tebe skateboard reaguje. Pro vyšší jezdce je zase lepší delší deska, protože na ní lépe udrží rovnováhu. 
Nápomocná ti může být tahle tabulka, kde najdeš na základě své výšky doporučenou délku desky. Ale nezapomeň, pořád jde jen o doporučení! Pokud objevíš velikost, která ti bude vyhovovat víc, není důvod to nevyzkoušet. 

 

Deska podle tvé váhy
Dalším faktorem je i váha. Skateboardové desky nemají uvedenou žádnou maximální možnost zatížení. Ježdění je pro všechny, kdo chtějí být v pohybu, pokud ale víš, že máš “těžší kosti”, je lepší si pořídit desku složenou z osmi vrstev nebo vyrobenou speciální technologií, která ji udělá odolnější. 

Pokud ti ještě něco není jasné, koukni na video s Mikeym, kde všechno hezky vysvětluje!

 

DÍKY A VIDÍME SE V DALŠÍM ČLÁNKU!

Doufáme, že jsme ti objasnili všechna tajemství skateboardových desek a těšíme se na tebe v dalším článku, ve kterém se zatočíme v kolotoči koleček a třeba rozkryjeme některé další záhady. 

Z bezpečné vzdálenosti zdraví, 

tvoje BS Crew


Zdroj: https://www.skatedeluxe.com/blog/en/wiki/skateboarding/skateboard-wiki/decks/