0

Tipy pro první snowboarding

10 rad a pomůcek pro první dovolenou na snowboardu.

18.11.2014 7368

První snowboardová dovolená může být skličující zážitek.

Na horách je zima a prostředí, které není pro většinu z nás v každodenním životě běžné. K tomu přidejte spousty rychlých těl na svahu, což na chaosu rozhodně neubírá. Proto mnoho snowboardových začátečníků přestane ježdění bavit a skončí na drahé horké čokoládě v restauraci.

Na svahu existuje také několik nepsaných pravidel, o kterých pravděpodobně neuslyšíte, dokud se s nimy nesetkáte.

Protože sami víme, že snowboarding je krásná věc, založená především na zábavě, přinášíme vám 10 rad a pomůcek, které vám na horách pomůžou prožít komfortní a bezpečné ježdění.

1. Snowboarding je jako cibule - vše je o vrstvách

První věc, která vás ve spojení s horami napadne, je zima. A pokud se budete chtít ochránit dvěma bavlněnýma tričkama a bavlněnou mikinou, v deset hodin dopoledne už budete tak propocení, že už večer nemusíte do bazénu.

Vše co opravdu potřebujete, je nebavlněné termoprádlo, funkčí mikinu a lehkou, ale nepromokavou zimní bundu. Do batohu si můžete vzít mikinu navíc, kdyby teploty spadli ještě níže.

Polyesterové, nebo merinové termoprádlo, sloužící jako první vrstva, odvádí pot a udržuje tělo v suchu, tím pádem v teple. Důležitá je i druhá vrstva, která musí být také prodyšná, aby přebytečnou vlhkost odváděla dále od těla. Třetí vrstva - snowboardová bunda, chrání před ostatními vlivy zimního počasí a přebytečnou vlhkost vypouští do okolí.

Pokud se budete řídit touto radou, zaručujeme vám komfortní ježdění v suchu a teple.

 

2. Kalhoty a rukavice

Jedna velká chyba, kterou lidé běžně dělají, že utratí veškeré peníze na dobře vypadající bundu a kalhoty s rukavicemi odkládají na později. Pokud jedete na snowboard poprvé, věřte, že budete hodně sedět a zvedat se.

Levné a chatrné rukavice ryhle nasáknou vlhkostí a kalhoty s vodním sloupcem menším než 10.000mm, budou užitečné, jako posuvné dveře v ponorce. Proto v první řadě pořiďte kvalitní kalhoty a rukavice, bundu můžete odložit na později.

 

3. Koupit, nebo půjčit?

Pokud si nejste jisti, jaký styl ježdění vám bude nejblišší, doporučujeme nejprve si vypůjčit několik druhů prken a zjistit, které je pro vás nejideálnější. Některé resorty dokonce spolupracují s mnoha firmami a nabízejí zapůjčení vybavení z aktuálních kolekcí.

Pokud jste pevně rozhodnuti pořídit si vlastní snowboardové vybavení, boty jsou první, na co byste se měli soustředit. Nejlépe je vybírat boty v kamenných prodejnách, kde si je můžete vyzkoušet a vyškolení pracovníci vám poradí, jak správně vybrat i ostatní vybavení. 

 

4. Regular nebo Goofy?

Když si necháváte smontovat snowboardový komplet, první otázka, na kterou se vás budou ptát je, jestli jezdíte goofy, nebo ragular. Pravděpodobně to budou první snowboardové slangové výrazy, které uslyšíte.

Na co se vlastně ptají je, jestli jezdíte dopředu pravou, nebo levoul nohou - levou je regular, pravou je goofy.

Jak zjistíte jakou nohou jezdíte, když jste na snowboardu ještě nestáli? Je několik způsobů, jak na to přijít. Představte si, kterou nohou ráno lezete do kalhot jako první a to je ta, kterou budete jezdit přirozeně dopředu. Další způsob je, když se kloužete na ledové kaluži, vždy vyjíždíte přední nohou, která je i na snowboardu přední. V 99% to funguje.

 

5. Pravidla na svahu

První pravidlo, které byste měli mít na zřeteli je, že musíte dávat pozor na lidi před sebou. Pokud narazíte do někoho, kdo je pod vámi, je to vaše chyba.

Na svahu můžete předjíždět jak z prava, tak z leva, ale vždy s dostatečným odstupem, aby jste neohrozili předjížděného. 

Při vjíždění na svah se vždy přesvědčete, že nikomu nevjedete do cesty.

Další pravidla pro jízdu na sjezdovkách

 

6. Jak na sedačkovou lanovku

Pvní nastupování a vystupování z vleku je noční můra, na kterou vás upozorní každý zkušenejší snowboardista. 

Při nastupvání na sedačku platí jednoduché pravidlo: goofy jezdci z leva, regular z prava. Pokud tam musí být, lyžaři do prostřed. Tím předejdete křížení snowboardů jeden přes druhý.

 

7. Jak na vlek

Asi nejobávanější překážkou začátečníků je jízda na vleku. Problém je, že vleky byli konstruovány pro lyžaře, ne snowboardisty.

Při nástupu na vlek, je nejlepší uvolnit zadní nohu a postavit se rovnoběžně ve směru jízdy. Pokud se cítíte komfortně, chytněte pomu, nebo kotvu a jedním plynulým pohybem ji nasuňte mezi nohy. Ze začátku vás vlek "vykopne" a kopanec se může několikrát opakovat, než se jízda sklidní. Pozorujte, jak jezdí soatatní a snažte se je napodobit.

Jakmile jedete, mají lidé většinou tendenci do vleku si sednout. To je chyba! Nechte tlak působit na vás, ne naopak.

Při jízdě bývá také tenedence používat hrany pro udržení rovné jízdy. To ale zvyšuje možnost zaseknutí hrany, proto jezděte po celé ploše skluznice.

 

8. Koloběžkování

Pokud jste někdy jezdili na koloběžce, určitě víte, že se jednou nohou odrážíte a druhá zůstává na desce. Na snowboardu občas potřebujete přejet, aniž byste vyndavali obě nohy z vázání - tomu se říká koloběžkování. Přední noha zůstává ve vázání a zadní se odrážíte ve směru, kam se potřebujete dostat. 

Nohou se odrážejte před sebou. Ze začátku to bude vypadat nepřirozeně, ale postupem času si na to zvyknete.

 

9. Snowboard může ujet

Nejhorší věc, která se může stát, že necháte snowboard ležet a ten vám ze svahu ujede. Proto, pokud nemáte snowboard na nohou, pokládejte ho na sníh vázáním dolů

 

10. Rychlost je váš přítel

Poslední rada, kteoru bychom vám chtěli dát je, že rychlost je váš přítel.

Většina kousání hran a podklouznutí se odehrává při nízkých rychlostech. Čím rychleji jedete, tím snadněji se snowboard ovládá. Samozřejmě budete padat, bude to bolet, ale věřte nám, vyplatí se to.