Info Kontakt Hledat Přihlásit
Košík 0

PATTI MCGEE: PRVNÍ ŽENA NA PRKNĚ

Patti McGee (76) je první ženou v historii, která se stala profesionální skateboardistkou. Překonávala rychlostní rekordy, vyhrávala soutěže a především vyjezdila cestu ženám ve světě skateboardingu.

13.10.2021 268

Patti McGee, někdy označovaná jako „První Betty“, je považována za první ženu, která se proslavila ve skateboardingu během jeho první vlny v letech 1959 až 1965. Prostřednictvím veřejných vystoupení, časopisů a televize v polovině šedesátých let se Patti stala známou po celé zemi. Ve sportu, který byl převážně ovládán muži, dokázala, že i pro ženy je v něm místa více než dost.

 

Patti se narodila se v roce 1945 a vyrůstala v Jižní Kalifornii. Jezdit na prkně začala v druhé polovině padesátých let poté, co ona jako dítě a někteří přátelé si vyrobili vlastní "skateboardy" a v sedě na nich sjížděli kopce v sousedství. V roce 1958 se pak McGee jako žákyně osmé třídy začala věnovat také surfování. Během svého posledního ročníku na střední škole se vrátila ke skateboardingu a vyplňovala ním svůj volný čas. Mnohdy skateboarding volila jako náhradu surfování, když zrovna nebyly vlny. 

 

V roce 1964 pak začala soutěžit a vyhrávat. Jako obrovský úspěch považuje vítězství v národní soutěži ve skateboardingu v Santa Monice v Kalifornii. V roce 1965 se k McGee připojila k Hobie Vita-Pakt ve věku 19 let, stala se tak opravdovou profesionálkou a vydělávala 250 $ měsíčně, na tu dobu slušné peníze, plus ji byly hrazeny veškeré cestovní výdaje. Jako profík už nesměla soutěžit, ale místo toho začala se skateboardem cestovat. Ve stejném roce se objevila na obálce časopisu LIFE a The Quarterly Skateboarder. Ještě více se proslavila poté, co se objevila v televizi jako host v Johnny Carson Show, The Mike Douglas Show a v reklamě na Bell Telephone.

Koncem roku 1965 začal skateboarding dočasně upadat, ale Patti ještě nějakou dobu jezdila. Poté však v roce 1968 objevila svou skrytou vášeň pro nový sport - lyžování a následně se v roce 1970 přestěhovala do Tahoe, aby se mohla lyžování věnovat naplno.

Během sedmdesátých let pozorovala scénu skateboarding z ústraní, soustředila se na výchovu svých dětí a péči o rodinu. O několik desetiletí později se však do států vrátila a založila The Original Betty Skateboard Company se svou dcerou Hailey Villa, aby podpořila novou generaci mladých skateboardistek.

B.G.

Zpět na Boardstar.cz


Tato stránka využívá cookies pro zvýšení komfortu vašeho nakupování. Používáním této stránky souhlasíte s jejich využitím. Více o cookies naleznete ZDE.

ROZUMÍM