Info Kontakt Hledat Přihlásit
Košík 0

JAK VYBRAT SKATEBOARD

Skateboardů a možností je nepřeberné množství a pokud vás láka nepopiratelná svoboda tohoto stále rostoucího sportu, může být docela obtížně udělat první krok. Tento stručný návod by měl usnadnit každému, kdo je odhodlaný do tohoto světa vstoupit.

03.05.2022 100

 

Všechny komponenty skateboardu jsou důležité, takže si je postupně rozebereme – samozřejmě stručně. Prvním stavebním elementem je deska – v tomto ohledu mě napadají dvě otázky, které si potenciální skater musí položit, než vstoupí do krámu a začne přemítat o svém budoucím životě. Totiž, desky se vyrábí v různých velikostech, které mají určitý vliv na jízdní vlastnosti. To, jak vybrat velikost se odvíjí od tělesné stavby ridera a taky od stylu, který preferuje.

Výborná deska Boardstar.

Otázka první:

Chci skate proto, abych nemusel chodit pěšky?

Jestliže neradi chodíte nad ránem po svých a radši byste zapnuli autopilota a pomalu se vlnili městskými chodníky, rozhodně doporučujeme pořídit širší desku. Jejich velikost se udává v palcích a pro potřebu cruisingu jsou vhodné desky 8.25“ a větší. Tyto velikosti se rovněž hodí do bazénu i vertikálních u-ramp nebo pro lidi s velkým číslem bot. Koneckonců, doporučujeme zde standardní stav věcí, ale každému může nakonec vyhovovat něco jiného.

Otázka druhá:

Chci jej proto, abych se naučil celý katalog triků z Tony Hawk's Pro Skater 1 + 2 Remake?

V takovém případě sáhněte po desce, která je užší. Streetová a skateparková prkna se pohybují v rozmezí 7.5“–8“ a teoreticky by měla ulehčit při technicky náročných tricích. Velikosti 8“–8.25“ jsou pak vítané hlavně v bowlech, u-rampách a skateparcích.

Teoreticky tedy platí, že:

7.5“–8“ = street, skatepark, technické triky

8.0“–8.25“ = bazény, u-rampy, skatepark

8.25“–? = cruising, vertikální rampy, bazény

Existují i menší velikosti, které se hodí především pro děti do cca 11 let. Poté už jsou ratolesti většinou schopny ukočírovat desky “dospělých rozměrů“.

Další nezbytnou charakteristikou je konkáva (concave), tedy prohnutí prkna po celé desce do tvarů písmene U. Skrze konkávu deska získává na své ovladatelnosti. V základu se děli na tři úrovně (u některých výrobců existují i mezistupně):

Lehký / Mellow

Téměř rovná deska, která má výborné jízdní vlastnosti a výborně se hodí zejména pro začátečníky, kteří potřebuji nabrat zkušenosti s ovládáním jízdy a sebevědomí. Skýtá potřebou stabilitu na streetu i v parku.

Střední / Medium

Zlatá střední cesta neztratila svůj půvab ani ve skateboardingu. Nejpoužívanější prohnutí, které se hodí do jakékoli situace – medium zdaleka nejpoužívanější concave na trhu.

Velký / Deep

Po tomto concavu sahají hlavně zkušení a srovnaní sk8ters. Jedná se o řešení na flipy.

K desce neodmyslitelně patří i nose (špička) a tail (patka). Tato dvě prohnutí na začátku a konci desky umožňují největší základ všech základů – ollie. Nesejde na tom, který konec bude váš nose, a který tail, hlavní je, že se budete cítit dobře.

 

Okey, deska je tedy jasná – trucky (ty kovové věci přišroubované k desce, co na nich drží kolečka) jsou do jisté míry poplatné desce i jízdním vlastnostem, které danému prknu náleží.

Trucky Independent jsou legendární.

Velikost trucků (šířka, výška) si tedy volíme podle šířky desky a našeho jízdního stylu. Truck má dva rozměry – axle a hanger. Hanger je šířka trucku bez os, axle počítá i s osami.

Například šířka 5.0“ se hodí k deskám 7.5“–7.8“. Musíte si však dát pozor, skateboardisté i skateboardoví výrobci jsou holota svobodná a občas se stane, že jejich značení nepodléhá žádnému standardu. 5.0“ tedy většinou značí rozměr axle, ale může se stát, že jiný výrobce takto označí hanger.

Výška se dělí do tří skupin – LOW / MID / HIGH. První, tedy nízká, je vhodná zejména pro stabilitu během flip triků a osazuje se menšími kolečky – zpravidla průměr 50–53 mm. Střední – univerzální velikosti – prakticky nemá omezení, snad jen fantazii jezdce. Ideální velikostí kolca je 53–56 mm. Poslední – vysoké trucky – jsou nejvhodnější pro cruising a carving a nejlépe se k nim hodí kolečka 56 mm a víc.

Našim doporučením je rozhodně firma Bones.

Jak jste si jistě všimli, kolečka mají několik velikostí (průměrů). Čím větší kolca, tím lépe se vám povede na nekvalitním hrubém povrchu. Velikost však není vše, na co při výběru narazíte. Dalším parametrem je tvrdost. Její značení sestává z dvojciferného čísla a písmene “a“. Menší hodnota značí měkčí kolečka – například 74a. Tvrdost má drasticky dopad na jízdní vlastnosti skateboardu. Měkká a velká kolečka velmi dobře padnou na longboardy a cruisery – lépe totiž snáší nerovnosti a při vyšších rychlostech jsou daleko lépe přilnavé. Pohoříte s nimi ale například v bazénu. Tvrdá kolečka (101a a více) se hodí do skateparku a na street, svůj význam však ztrácejí na kluzkých a drsných površích. Tvrdost je také dobrým parametrem toho, jak dlouho vám kolečka mohou potenciálně vydržet. Měkká kolečka odcházejí zpravidla rychleji, ale záleží, jak svůj skateboard budete používat.

 

Posledním komponentem, který je třeba zmínit, jsou ložiska – ta malá kovová kolečka v těch výše zmíněných gumových. Mýtus praví, že čím větší ABEC číslo, tím větší kvalita, ale na mýtech je většinou jen něco pravdy.

Ložiska Bones mají skvělý poměr rychlosti a životnosti.

Máme ABEC s čísly 1, 3, 5, 7, 9 a všeobecně by mělo platit, ž čím větší číslo, tím rychleji vám to pojede. Nakonec to tak ale nemusí být. Tato specifikace určuje přesnost výroby dílu a tím to hasne. Ano, ABEC 9 bude mít přesnější postupy než ABEC 3, ALE to neznamená, že pojede rychleji. Tento výrobní standard totiž nezohledňuje kvalitu materiálů a mazání. Ve výsledku může ABEC 3 osvědčeného výrobce kmitat mnohem rychleji než ABEC 9 ze supermarketu, takže “čím víc ABEC, tím víc kvalita“ může ale nemusí platit.

Pro absolutní začátečníky je nakonec nejvýhodnější pořídit si nějaký z kompletů (spolehlivá klasika jsou skate komplety Jart). Nevyluxuje kapsy a najdete v nich to, co potřebujete. Pokud však máte pocit, že vás prefabrikovaná hotovka neuspokojí, můžete si skejt poskládat sami. Tento stručný návod by měl být nápomocný.

 

Sk8tu zdar!


Tato stránka využívá cookies pro zvýšení komfortu vašeho nakupování. Používáním této stránky souhlasíte s jejich využitím. Více o cookies naleznete ZDE.

ROZUMÍM