Info Kontakt Hledat Přihlásit
Košík 0

Horsefeathers brand story aneb Jak český kluci dobyli svět snowboardingu

Českej brand Horsefeathers vznikl v roce 1989. V Kanadě. Jaký byly milníky jejich historie? A jakou roli ve vývoji značky hrála jedna babička z vesnice? Just keep reading!

 

Záznamový archy brandu Horsefeathers se rozepsaly páně roku 1989. A zatímco u nás byla na spadnutí Sametová revoluce, na druhý straně zeměkoule v Kanadě pašák jménem Hanuš Salz vyrůstal v partičce skate’n’snow riderů…Horsefeathers = koňský peří?

Babička jednoho z Hanušových kémů byla stará venkovská dorostenka. Řádění na prknech jí vůbec nic neříkalo, a tak vždycky, když viděla kluky brázdit okolí její chaloupky, křičela: „What are you doing horsefeathers?“

Jde o venkovskej britskej slang, slovo „horsefeathers“ znamená něco jako blázen a nonsens v jednom. V takovym tom významu, kdy na tebe babička křičí, že jseš pankáč a za jejích mladejch let neměli na takovýhle zlořádnosti ani pomyšlení, chápeš…

No a jak to na ně babička vždycky halekala, jednoho z partičky ve škole napadlo ze slova Horsefeathers udělat první uměleckej masterpiece. Vyryl ho do linoritu a v partě se zalíbil natolik, že ho začli s klukama tisknout na všechno, co měli po ruce. Tak vznikly první samolepky, trička a mikiny. A začal se psát příběh Horsefeathers…Konec kanadský kapitoly. Go, Czechs, go!

Po střední na kanadskym venkově se Hanuš přestěhoval do Plzně v Čechách. Přihlásil se znova na střední, aby si vylepšil češtinu. Necejtil se tady ale o nic líp…

Stejně jako v Kanadě se tady všichni na škole koukali na skate a snowboarding skrz prsty. Jen jeden vyčníval. Šlo o Pavla Kubíčka, se kterym se Hanuš celkem záhy skámošil. Kluci spolu začli brázdil plzeňský ulice a ve svý 2-man-show udávat základy nově vznikajícího brandu.

 


Hanuš a Pavel … ©archiv Horsefeathers

 

Hanuš Pavlovi nastínil, co vznikalo v Kanadě. Bylo hned jasný, že by bylo fajn tenhle nápad oživit. Měli tady totiž stejnej problém jako za mořem. Jak nebyla po skate věcech poptávka, chyběla i nabídka…

Kluci začali kreslit návrhy novýho oblečení a designů, až v roce 1993 vytvořili první kolekci. Těch 50 triček a 200 samolepek ale samozřejmě většinou rozdali kamarádům skoro zadarmo.

Nebyl v tom žádnej plán. Co se vyprodalo, toho se na příště udělalo víc. Nebo se to nahradilo něčim podobnym a novějším. 

 


První superpunk kancl … ©archiv Horsefeathers

 
Snow-what???

Co kluky šlechtí, je fakt, že se zajímali o původ materiálů a šetrnost výroby vůči přírodě ještě dřív, než to bylo cool pro všechny kolem. Nezbývalo jim ale nic jinýho, než dokola obvolávat všechny možný fabriky, kde by si mohli nechat šít vlastní kolekce. 

Sehnat textilky na spolupráci nebylo vůbec jednoduchý. A to nejen proto, že neexistoval internet ani mobily. Jak kluci neměli módní a textilní vzdělání, jejich návrhy se vymykaly tehdejší tvorbě.

I přes tuhle trnitou cestu se ale podařilo najít dodavatele, který se chtěli vyvíjet a hledat nový způsoby práce s látkama, střihama a designama.Happily ever after

Pak to šlo krásně ráz na ráz. První (punk)store v Plzni. Rozšíření (jenom) ze streetwearu na snowwear. A následně i hardware. Zase tomu samozřejmě předcházelo nadbíhání dodavatelům a továrnám, ale zadařilo se. Celej vývoj značky si můžeš v bodech a s fotkama prohlídnout na jejich ofiko webu. Mimochodem, první kolekci oblečení na snowboard jim kámoš nakreslil snad pastelkou. So punk!

 


První SNB oblečení v prvním katalogu … ©archiv Horsefeathers

 

Příběh Horsfeathers je neuvěřitelná pohádka se šťastnym koncem. V dnešní době, kdy ostatní snow značky rušej smlouvy se svejma jezdcema, Horsefeathers naopak posiluje. A za to, že do toho kluci pořád šlapou, může podle nás jenom jedna jediná věc. Láska ke snowboardingu. So pure! <3 

Jak je to baví, se můžeš mrknout na našem Facebooku, kam jsme nedávno sdíleli jedno z posledních videí.

Keep shreding!

 


A jestli ti taky neni jedno, jak vypadá tvý okolí. Jestli se ti taky dělá blbě ze všech těch odpadků v místech, kde má kralovat čistá příroda. A jestli se ti nechce čekat na zázrak, kterej svět zbaví odpadu… Mrkni na HF projekt #SICKOFTRASH !

 

 

tvůj BS tým

Zajímá tě, jak testujem HF brand (a spol) ve městě?
Tak sleduj náš vymazlenej fashion lifestyle top strop instáč ↓♥︎


Tato stránka využívá cookies pro zvýšení komfortu vašeho nakupování. Používáním této stránky souhlasíte s jejich využitím. Více o cookies naleznete ZDE.

ROZUMÍM