Info Kontakt Hledat Přihlásit
Košík 0

CARHARTT: HISTORIE ZNAČKY

Carhartt je americká oděvní společnost založená Hamiltonem Carharttem roku 1889 v  Michiganu. Na počátku byla proslavená především svými pracovními oděvy pro dělníky, jako jsou bundy, kabáty, kombinézy, vesty košile, džíny, montérky, ale třeba také ohnivzdorné a lovecké oděvy. Nyní i po tolika letech firmu vlastní stále potomci Hamiltona Carhartta, co se však změnilo je to, že svůj sortiment rozšířili i o streetwear kousky, které má spoustu z vás již dnes doma v šatníku.

26.09.2021 464

Expanze firmy Carhartt započala v devadesátých letech 19. století, kdy s jejich sloganem „Poctivá hodnota za poctivý dolar“ cílili na poptávku po kvalitních pracovních oděvech pro dělníky, pracujících převážně na železnicích, které mají dlouhou životnost. Tehdy společnost Carhartt zahrnovala pouze dva šicí stroje a pět zaměstnanců, ale i přesto se jim podařilo prorazit do dalších zemí, například do Velké Británie a Kanady.

 

Velký úpadek Carhartt zažila jako většina tehdejších amerických společností během Velké hospodářské krize, ta je, jak dnes už víme, naštěstí nepoložila. Své místo na trhu se jim podařilo obhájit již během druhé světové války.

 

Postupem času jimi vyráběné oděvy dovedli k dokonalosti, prodloužili jejich trvanlivost, která už na počátku byla velmi dobrá, používali silnější nitě, oblečení vyztužovali nýty v bodech napětí, používali spoustu udržitelných a prémiových látek a materiálů odolných vůči vodě, oděru i plamenům. Proto není divu, že jejich oděvy získaly ochranné známky.

Nejvíce proslulým kouskem oblečení jsou jejich podzimní pracovní bundy, které jsou snad všemu odolné, ty si získaly oblibu u stavebních dělníků, horníku, ale i myslivců a zemědělců. Typické jsou pro ně tlumené barvy – tmavě modrá, hnědá, hořčicová a khaki. V roce 2007 společnost konečně vyslyšela požadavky žen a přišli na trhu s kolekcí dámského pracovního oblečení.

 

Společnost dokonce uvedla na trh „řemeslné pivo“ The Carhartt Woodsman ve spolupráci s Michiganským pivovarem New Holland Brewing v roce 2014.

  

Co se týče oblečení Carhartt, které dnes a denně vídáme na ulici nošené běžnými lidmi, tak se většinou jedná o řadu Carhartt Work In Progress (WIP), to je streetwearová verze jejich oblečení, o kterou se zasloužili Němci Edwin a Salomée Feaeh, designéři specializující se na denim, jenž zastupují společnost v Evropě.

  

Značka Carhartt v posledních letech spolupracovala s dalšími velkými společnostmi jako je Comme des Garçons, APC, Vetements a další.

  

Co je šlechtí jsou zajisté jejich velká gesta. Během záchranných operací Světového obchodního centra (dne 11. září 2001) darovali záchranné posádce tisíce montérkových kalhot. Dále například v reakci na Covid-19 začali vyrábět ochranné masky a lékařské pláště. Dohromady by to mělo sčítat celkem 50 000 lékařských plášťů a 2,5 milionu ochranných masek. Sponzorují ale také různé pracovní školící programy, jazzový festival a podobně.

  

U nás na Boardstaru si můžete koupit streetwear řadu Carhartt WIP, která je nabitá skvělými kousky a o jejich kvalitě se bavit po tomhle článku, věříme, že již nemusíme.

 

B.G.

 


Tato stránka využívá cookies pro zvýšení komfortu vašeho nakupování. Používáním této stránky souhlasíte s jejich využitím. Více o cookies naleznete ZDE.

ROZUMÍM