0

Chraň své tělo - Helmy, chrániče a páteřáky

Pro mě jednoznačně svatá trojice, co se týká základního ochranného vybavení na svah. Doufám, že dnes každý snowboarďák nebo lyžař při balení na hory nezapomene na svou helmu. Pro někoho nutné zlo, pro někoho škopek co mu může zachránit život. Jelikož se stále na svahu pohybuje dost nezkušených a nezodpovědných jezdců, možností, že do vás někdo vpálí je opravdu hodně. A jen těžko budete chodit s křížkem po funuse, že já blbec si tu helmu nezval, když se probudíte v nemocnici. 

16.01.2017 1905

Helmy dnes už nejsou tak nehezkou záležitostí, jak tomu mohlo být ještě před pár lety. Plno různých stylů, ať se kšiltem, nebo bez, bezpočet výběr barev, které si můžete napasovat ke svému zimnímu outfitu. Nedílnou součástí helem už dnes bývá celkem automaticky možnost upevnění sluchátek pro poslech vaší oblíbené hudby. Ovšem z hlediska bezpečnosti při poslechu hudby při jízdě ztrácíte kontrolu kolem sebe a nevíte, kdo jede vlevo a vpravo. Ze zásady nedoporučuji jezdit se sluchátky, ale do parku na vyhecování se před nějakým skokem není problém. Jste tam pouze vy a všichni kolem vám dávají prostor ukázat ten nejlepší trik, takže taková helma se sluchátkama je vlastně hodně stylová záležitost. Obrovskou výhodou helem dnes bývá jejich váha, pár gramů na hlavě ještě nikoho nezabilo. Větrací otvory a anatomické tvarování dává vaší jízdě ještě větší pocit jistoty a pohodlí. Doporučuji helmu si vždy vyzkoušet na svůj „kokos“ a nejlépe zkoušet i s brýlemi. Ne vždy vám mohou padnout přesně podle helmy a pak vám bude zbytečně foukat na čelo. Co se týká značek helem, tak za mě jednoznačně vede Smith. Jednak pro svůj design, a jednak svou cenou. Dneska seženete helmu i klidně za 300kč, ale od neověřeného prodejce.  Rozhodně nebrat, kvalitní helmy, které vám vydrží prudký náraz, či totální rozbití, ale vy přežijete, se cenově pohybují kolem 1000kč a výš. Pokud máte rádi barvičky, doplňky, tak není problém si ozdobit helmu o různá přilepovací ouška či bambulky, abyste byli pořádně vidět. Helma je základ a zachrání vám život, to za nějakých pár stovek opravdu stojí. 

Páteřák považuji jako druhý, někdy možná jako první nejdůležitější chránič na svahu. Jde o to, že máte chráněné záda až po kostrč. Můžete se více položit do jízdy, více se svézt na hraně, někdy až za hranu a pokud občas spadnete, tak s páteřákem to vlastně ani nepoznáte. Další výhoda je to, že vám opravdu kryje vaše záda. Takže zase jsme u varianty nezodpovědných jezdců na svahu, kteří by vám skončili na zádech. Odnese to pár škrábanců na vaší bundě a možná drobné rýhy na krunýři, ale ne přeseknuté obratle. Příjemné je, že je vám i v něm teplo. Takže pokud zrovna není – 20C, postačí vám termo prádlo, páteřák a zimní bunda. Páteřák v pohodě seženete kolem 1000kč, ve variantě šle a upevnění kolem pasu suchým zipem. Ovšem pokud si chcete dopřát pohodlí, tak doporučuji vestičkovou variantu na zip, cena je už sice kolem 4000kč, ale za to pohodlí se vyplatí, například od POCU. Vždy vybírejte páteřák na sobě, je důležité, aby vám opravdu končil až u kostrče. Pokud vyberete páteřák kratší, tak máte celá bedra volná a to když jednou špatně spadnete, budete si to vaše tělo pamatovat ještě hodně dlouho. 



Chránič na zadek, mezi snowboardisty spíše známý jako „prdeláč“ zahrnuji do svaté trojice ochranné výbavy na svah, ovšem prdeláč je spíš doplněk pro snowboarďáky, co jezdí v parku. Jelikož v parku se hodně skáče, jezdí raily, tak na začátek vám váš zadek bude vděčný, když mu pořídíte chránič. Doporučuji i snowboarďákům začátečníkům, jelikož prvních pár hodin, se pořád padá na zadek. Velikou výhodu mají v tom, že je v pohodě dáte pod zimní kalhoty, že vlastně ani nejde poznat, že na sobě něco máte. Vždy vybírejte pohodlný a prodyšný materiál. Opět tepelná izolace jako u páteřáku, takže vám v nich bude příjemně. Moderní design spíše připomíná kraťasy, nebo slušivé prádlo, takže nakonec ještě budete frajeři, pokud vám bude trčet ještě okraj z kalhot. Hodně slušivé najdete v řadě Burton nebo Dainese.

 

Další chrániče jsou už spíš takový doplněk navíc, pokud opravdu máte strach, že budete fialoví od hlavy až k patě. Chrániče na kolena nebo lokty od POCU jsou úplně na pohodu a pokud se chcete opravdu pořádně vybavit je to jednoznačná volba. 

Jinak nezapomeňte na svatou trojici, a kdo nepadá, tak jezdí pod své možnosti.

helma: http://www.boardstar.cz/helma-smith-holt-2-98361/helmy-panske/

pateřák: http://www.boardstar.cz/chranic-poc-sline-vpd-2-0-vest-97518/snow-chranice/

chránič na zadek:  http://www.boardstar.cz/chranice-burton-mb-total-imp-short-91895/snow-chranice/

autorka: Veronika Kalužová

V zimě sjíždí svahy na prkně nebo lyžích, v létě putuje do teplých krajin , trávit co nejvíce času u moře. Miluje smích, zábavu, přátelé a své kudrnaté vlasy, podle kterých jí jednoznačně poznáte. Žena mnoha tváří, vášnivý býk se sklony k perfekcionismu. Nevydrží na jednom místě. Hudba a sport je pro ní lék na všechno. Vyrábí bambule a masíruje lidi. Životní krédo: I love my job.