0

#03 Jak vybrat trucky na skate

Bez trucků by se tvé prkno asi nedostalo moc daleko. V tomto článku jsme pro tebe připravili přehled toho, na co bys měl myslet, abys vybral ty nejlepší trucky, které ti budou sedět ve všech ohledech. Konkrétně záleží zejména na velikosti a na výšce (vyrábí se nízké, střední i vysoké trucky). Velikost se téměř vždy (jak už bývá zvykem) měří v amerických palcích. Jeden palec je 2.54 cm.

06.05.2020 10543

 

SOUČÁSTI TRUCKŮ

 Z čeho se truck skládá? 

Tradičně se skateboardové trucky skládají z base plate (základní deska), hangeru (to je ta pohyblivá část trucku, ke které jsou přidělaná kolečka), kingpinu, kingpinové matičky (která to drží celé pohromadě), bushingů a washerů.

Jsi zmatený? Neboj, vše hned vysvětlíme!

Baseplate je kovová základna trucku, která je přišroubovaná přímo k desce. Vždy by měla být umístěna přesně uprostřed, aby skateboard nezahýbal ani na jednu stranu. Právě skrze base plate je kingpin a hanger v kontaktu s deskou.

Kingpin je šroub, který spojuje hanger a base plate (základní desku). Vyrábí se dokonce v duté variantě, což pak odlehčuje celý truck. Na konci kingpinu najdeme takzvanou kingpinovou matičku, která se při grindech často ničí a je samozřejmě vyměnitelná. Pokud praskne celý kingpin, lze pak jednoduše vyměnit, není třeba pořizovat si nové trucky. Existují například i duté “hollow” kingpiny, které jsou lehčí než standardní.

Hanger – vedle base platu je hanger hlavní součástí tvého trucku. Spodní část hangeru se nazývá pivot. Ta sedí v pivot cupu na základní desce. Na druhé straně je hanger k base platu připevněn kingpinem a bushingy. Hanger je ta část skateboardu, na které grinduješ. 

Bushingy jsou ty součásti trucku, které mají na starost, jak bude skateboard zatáčet. Jsou vyrobeny z polyuretanu a jsou umístěny na kingpinu mezi základní deskou a hangerem. Můžeš si je pořídit v různých úhlech a tvrdostech, zároveň jsou jednoduše vyměnitelné pomocí základního nářadí. 

Axle (nosná osička) prodlužuje hanger, který je kolem něj ovinutý. Jde o souvislou kovovou tyč, která je nejčastěji vyrobená z titanu či oceli. Tvá kolečka a ložiska jsou namontovaná na viditelnou část osičky (hřídele).

Matky na osičku – těmi jsou přidělaná kolečka k samotné hřídeli. Pokud jsi ztratil nebo zničil hřídelovou matičku, můžeš si docela jednoduše dokoupit.

Washery jsou kovové disky pod bushingy, které je po zatáčení navrací do původní polohy. Zároveň zajišťují, aby byly síly působící na skateboard rovnoměrně rozprostřeny. Některé bushingy jsou vyztuženy tvrdou plastovou vrstvou, takže washery nepotřebují. 

Speedrings jsou malé válečky, které mají stejnou velikost jako vnitřek tvých ložisek. Jsou umístěny mezi ložisky a hangery a ložisky a hřídelovými matičkami. Brání ložiskům, aby se dřeli o zbytek komponentů.

 

 JAK SI SPRÁVNĚ VYBRAT? 

Vybrat si odpovídající trucky je pro jízdu na skateboardu důležité. Zvláště pro začátečníky to pak může být tvrdý oříšek, probrat se všemi různými velikostmi a dalšími charakteristikami. Nemusíte však zoufat, v tomto článku vám řekneme, jaký je rozdíl mezi nízkými, středními i vysokými trucky a jak si vybrat ty správné pro svůj setup.


 Jaká je pro mě správná šířka? 

Když mluvíme o šířce skateboardových trucků, měříme vždy délku hřídele (tu označujeme vnější šířkou) a šířku hangeru (tu pak nazýváme vnitřní šířkou). Trucky by vždy měly sedět šířce tvého skateboardu. Je důležité, aby nebyly o moc širší než tvá deska, protože jinak se těžiště přenese na strany desky a může to negativně ovlivnit flipy a obecně pocit na prkně. Pokud je deska o něco širší než trucky, tak to není problém.

Většinou bývají trucky popsány pomocí své vnitřní (hangerové) šířky. Informace od výrobců mohou být trochu matoucí, proto je vždy nejlepší zjistit si šířku hřídele a řídit se podle ní.

  • Obecně bychom doporučili trucky, jejichž hřídelová šířka je úplně stejná jako šířka tvé desky. Pokud bude rozdíl +/-  o 0,125″ palce, tak to vůbec ničemu nevadí. Například tedy když máš deck široký osm palců, je nejlepší vybírat trucky mezi 7.875″ – 8.125″ palci.
  • Pokud se šířka hřídele liší o +/- 0.25″ palce, je to pořád zvladatelné, ale už bychom to nedoporučovali. 

Bohužel nejsou velikosti trucků nijak standardizovány, proto jsme pro tebe vytvořili přehlednou tabulku!

 

 

 Jak vybrat tu správnou výšku? 

Rozdíl mezi výškami se může zdát zanedbatelný, jak to ale tak bývá, jsou to malé rozdíly, které ve výsledku bývají zcela zásadní. Při výběru záleží zejména na velikosti tvých koleček, ale zároveň i na tvé výšce a váze.


Čím vyšší jsou trucky, tím víc se musí tail zatlačit, abys prkno poppnul. Tvá deska se při poppech stává pákou a protože je mezi tailem a zemí velká vzdálenost, bude úhel skateboardu ve výsledku mnohem příkřejší. To znamená, že můžeš dělat poppy vyšší (teoreticky), ale bude to namáhavější. Vyšší trucky se hodí pro vyšší lidi, protože právě pro ně může být při dostatečné síle a s dlouhýma nohama relativně snadné dostat tail prkna na zem. Nižší skejťáci však mohou mít s vyššími trucky problémy, proto jim doporučujeme nižší setup.


Mezi výrobci není žádný ustálený standard pro to, co jsou „vysoké” trucky, „střední” trucky a „nízké” trucky. Proto jsme vytvořili vlastní kategorie podle toho, jak to vnímáme u nás. Výška trucku se měří od base platu do poloviny nosné hřídele. Tak zjistíš, jak vysoko od země bude tvé prkno. V tabulce o kousek výš najdeš všechny informace o trucích, které máme na shopu.

Nízké trucky - Low
Jak už implikuje název, nízké trucky budou mít blíž k zemi a budou proto stabilnější. Bývají většinou lehké, ale na druhou stranu je u nich větší riziko wheel bites - kousanců od koleček (o těch se dočteš víc v blogu o kolečkách). Ke kousancům může s nízkými trucky dojít hlavně při dopadech nebo v zatáčce. Proto bys měl s nízkými trucky používat zároveň menší kolečka (50 mm – 51 mm) nebo si nainstalovat podložky pod trucky, které zvětší mezeru mezi deskou a kolečkem a zakousnutých koleček do desky se nebudeš muset bát.

Střední trucky - Mid
Střední nebo standardní trucky se hodí na skejtování všeho druhu nebo jednoduše pro ty, kdo se nemohou rozhodnout. Hodí se k nim nejlépe kolečka mezi 52 mm a 56 mm. Jde o zlatou střední cestu, se kterou se vlastně nemůžeš trefit vedle. 

Vysoké trucky - High

Na vyšších trucích jsi – překvapivě – dál od země. Při poppování má pak skateboard strmější úhel, takže teoreticky můžeš dělat vyšší olliečka. Taky máš minimalizované riziko zakousnutí koleček, na druhou stranu jsou ale vyšší trucky těžší a může na nich být ježdění nestabilní kvůli příkřejšímu úhlu při zatáčení. Na vysoké trucky se hodí jakákoli kolečka. 

TIP: pokud chceš zkusit větší kolečka, ale máš nízké trucky, stačí si koupit shock nebo riser pady,

nepotřebuješ hned nové trucky. 

 

 Jak vysoká budeš potřebovat kolečka? 

Pokud si stále nejsi jistý/á, jak velká by měla tvá kolečka k tvým truckům být, udělali jsme pro tebe tabulku, kde najdeš vše přehledně popsané. Mysli však na to, že to jsou pořád jen doporučení, která se nám osobně osvědčila – pokud máš dobré zkušenosti s jinými kombinacemi, nic ti samozřejmě nebrání dál jezdit tak, jak je ti to příjemné. 

Tip: Obecně nedoporučujeme velikost koleček nad 60mm, pokud nechceš mít vyloženě cruiser. To, že na vyšší trucky sedí i 64mm velká kolečka neznamená, že je to podle nás dobrý nápad.

 


SEŘÍZENÍ A DALŠÍ UŽITEČNÉ RADY

 

 Uprav si řízení 

Aby tvé prkno zatáčelo snadněji či obtížněji, povol či přitáhni kingpin (to jde nejlépe se speciálním skatovým nářadím). Dej si ale pozor, abys kingpin neutáhl moc, jinak si můžeš poškodit bushingy! Zároveň bys neměl/a jezdit s trucky moc povolenými, jinak bude skateboard nestabilní a zvýší se ti riziko zakousnutí koleček do desky. Dále můžeš experimentovat s variantami bushingů, což také ovlivní, jak bude prkno zatáčet. Bushingy jsou dostupné ve třech různých tvrdostech.

 

 Nářadí na skate 

Jasně že bys mohl prolézt tátovo nářadí a asi bys našel něco, co by se dalo na trucky použít. Proč se s tím ale tolik obtěžovat, když můžeš mít všechno, co potřebuješ, v jednom nástroji? 
Skate tool je základ standardního vybavení, které by měl mít každý skejťák. Má v sobě většinou všechno – od klíče na kingpin, křížový šroubovák, imbus… Prostě vše, co potřebuješ, aby sis smontoval/a a poupravil/a všechny části tak, jak se ti bude nejlépe jezdit. Pokud je závit na osičkách poškozený, na našem shopu můžeš najít i tool se závitníkem.

 

 Vosk 

Se správným množstvím vosku můžeš grindovat snad úplně všechno. I ta nejdrsnější místa na ulicích tě budou vyzývat a budou tu jen pro tvojí fantazii. Vosk na skateboard je o něco mastnější než tradiční vosk ze svíčky a je ideální na grindování, protože udělá povrch trucku úplně kluzký. 

 

 Viklá se tvé prkno? 

PROBLÉM: Tvé prkno se viklá i když jsi na rovném povrchu, protože nejsou všechna kolečka ve stejnou chvíli na zemi nebo protože máš zakřivené trucky.


ŘEŠENÍ: Je docela dobře možné, že bushingy si ještě dobře nesedly na místo.. Zkus povolit kingpin, aby byl trochu volnější a na chvíli se projeď. Tak by se měl problém vyřešit sám. Při ježdění dělej co nejvíce zatáček, aby se na bushingy vyvinul tlak a mohly se pořádně usadit v trucích. Také si zkontroluj, zda jsou tvé bushingy v kontaktu s base platem a washery.
Je také možné, že je problém v pivot cupu, pokud jezdíš na hodně utažených trucích – tím se může pivot cup poškodit a dřít o sebe s baseplatem. Tohle dření může mít za následek, že se celý hanger trucku zakřiví. Pokud je toto tvůj případ, tak bys měl uvolnit své trucky a pořídit si nové pivot cupy. 

 

 Skřípou ti trucky či bushingy? 

PROBLÉM: Tvé trucky nebo bushingy skřípou, když jezdíš.


ŘEŠENÍ: Jistě, skřípání může být otravné, ale není to na druhou stranu žádný závažný problém. Většinou to nemá nic do činění s bushingy, ale spíše s pivot cup bushingy. Tyto malé gumové kousky sedí na pivot cupech některých trucků (tedy tam, kde se hanger potkává s base plate). Stačí jednoduše promazat pivot cup, což by mělo problém vyřešit. Pokud chceš mít fakt jistotu, že bude vše klouzat tak, jak má, tak není problém namazat celé bushingy. 

Silikonová mazání jsou nejlepší na plastové součástky, můžeš ale také zkusit Vazelínu nebo mýdlo bez přidaných chemikálií. Snažit se tento problém vyřešit vodou bývá neefektivní – když už voda pomůže, nikdy to nemá dlouhé trvání. Také by jsi se měl držet dál od normálních klasických olejů či mazu, protože ty můžou plastové součástky ve výsledku akorát poškodit. 

 

BRANDY A TECHNOLOGIE

V této sekci najdeš vše, co je třeba vědět o konkrétních značkách trucků. Ačkoli se na první pohled mohou zdát všechny stejné, není to tak úplně pravda. Rozdíly mezi konkrétními značkami jsou možná malé, mohou však zásadně změnit tvé ježdění. V posledních letech značky experimentovaly s různými materiály, aby našly tu perfektní kombinaci na ježdění i grindování. Hlavním cílem většiny brandů je udělat trucky co nejlehčí (jedná  se pořádo nejtěžší komponent tvého setupu). 

Lehké trucky většinou mají duté hřídele či kingpiny. Tyto duté součástky jsou také často o něco silnější. Při brouzdáním mezi různými typy trucků najdeš i “kované” trucky, jejichž baseplate byl ukovaný, ne odlitý. To je dělá odolnějšími, silnějšími a také o něco lehčími. 

Pojďme však k věci – následující shrnutí vám řekne, jaká značka se specializuje na jakou technologii a třeba vám pomůže se rozhodnout!

 

 Independent 

Independent jsou absolutně legendární trucky (často se jim také říká Indys). Značka je původně ze Santa Cruz z Kalifornie a již několik desítek let je ve světě skateboardingu považovaná za to nejlepší, co si můžeš koupit. První model Stage 1 z roku 1978 sesadil z imaginárního trůnu Bennnett Trucks i Tracker Trucks. Od té doby je Independent jednička na trhu a nevypadá to, že by se tohoto postu chtěli kluci vzdát. Jejich legendární trucky jsou charakteristické skvělou responzivitou v zatáčkách a extrémně dlouhou životností. I když bývají poněkud těžké, Independent jde s dobou a vyrábí i lehčí modely, v nichž používají ukované baseplaty i duté součástky. 

 

 Venture 

Venture trucky se stejně jako Independent těší veliké oblibě a často bývají vnímány jako „druhá nejlepší značka“. Je to zejména díky tomu, jak zručně jsou vyrobené – ačkoli jsou opticky robustní, jsou zároveň velmi lehké. Mívají duté kingpiny i osičky. Značka vyrábí své trucky v mnoha barevných variantách, proto se s nimi zaručeně nebudeš nudit!

 

 Thundner 

V osmdesátkách byla tahle značka jakousi černou ovcí truckové rodiny, od té doby se však leccos změnilo a dnes se dostala na přední příčky pomyslného žebříčku. Kromě poutavého designu mají Thunder trucky spoustu různých variant a modelů, včetně například ultra lehkých trucků, které používá i Jamie Thomas.

 

 Tensor 

Tyhle trucky jsou zdaleka nejinovativnější. Není se čemu divit, když vezmeme v potaz, že firma byla založena „až“ v roce 2000 Rodneym Mullenem. Tensor se nebojí experimentovat s materiálem – například jejich trucky z magnesia jsou až o 25 % lehčí než klasické trucky! Duté kingpiny i hřídel jsou samozřejmostí. 

 

 Ace 

Tato značka byla založená v roce 2007 Joeyem Tershayem a je specifická svou manévrovatelností. Na tato esa se můžeš plně spolehnout i v těch nejostřejších otáčkách. Proto jsou hodně oblíbené zejména na pool. Skvěle si však vedou i na streetu. Jejich charakteristická podoba je navázaná na Independent Stage 3. Tyhle trucky jsou stabilní, skvěle se s nimi manévruje a vydrží opravdu dlouho. 

 

 

DÍKY!

Žes to dočet/la až sem a že ti neni jedno, na čem jezdíš! Víme, že není jednoduché vybrat ty správné trucky a že je to tak trochu umění. Zároveň ale doufáme, že jsme ti pomohli se alespoň trochu zorientovat. 

Pokud máš jakékoliv otázky, budeme rádi, když se zastavíš v jednom z našich obchodů, kde ti pomůžou profi skejťáci nebo když nám napíšeš email! 

 

Z prosluněného skateparku zdraví,


tvoje BS Crew