Info Kontakt Hledat Přihlásit
Košík 0

SKATEBOARDING POPRVÉ NA OLYMPIJSKÝCH HRÁCH!

Odročené Letní olympijské hry 2020 (2021) konané v Tokiu sebou přinesly nemalé změny. Dominantou bylo bezpochyby zařazení šesti nových sportů do programu olympiády včetně skateboardingu! Co si o tomto kroku myslí naši přední rideři, jak vypadala samotná disciplína, kdo vyhrál a změnila olympiáda ducha tohoto sportu?

 

16.08.2021 75

Průběh disciplíny

Skateboarding byl na olympiádě rozdělen do dvou disciplín - park a street - v kategoriích muži a ženy po dvaceti závodnících.

V disciplíně street šlo o simulaci ulice - klasická jízda na rovném povrchu s překážkami v podobě laviček, schodů, zábradlí a podobně, zatímco disciplína park, známá jako bowl, připomínala jízdu v obrovské míse, která má velmi příkré stěny se zatáčkami, kterou můžeme najít ve velkých skateparcích.

 

Po celou dobu je jízda doprovázena hudební kulisou. Závodník má dvě kola - první je na rozježdění a druhé už je finální, ve kterém berou rozhodčí v potaz obtížnost triků, výšku výskoků, rychlost, hbitost, také především originalitu, celkovou kompozici a provedení.

 

Kdo vyhrál první zlato?

Zlatou madaili si odnesla talentovaná třináctiletá Momidži Niši a dvaadvacetiletý Yuto Horigome, kterým se povedlo zabodovat v disciplíně street. Skateboarding je v Japonsku fenoménem, a proto není žádným překvapením, že první zlaté medaile zůstaly doma.

 

 

Co na to Češi?

Čeští rideřise do Tokia letos nedostali. O kvalifikaci však usiloval například Martin Pek, Jan TomšovskýTomáš Vintr a v neposlední řadě i Maxim Habanec, který byl nominaci nejblíže. 

 

Rozdělení skateboardingové komunity

Už v počátku, kdy se začala šířit spekulace o zařazení skateboardingu na olympiádu, část riderů v tom měla velmi rychle jasno a proti tomuto kroku se vyhranila. Vnímali to jako definitivně špatný krok. Uváděli, že tento sport se na olympiádu nehodí, jelikož skateboarding není pouhým sportem, ale životním stylem a kvůli mainstreamu ztratí svého ducha.

V roce 2015 dokonce vznikla petice proti tomu, aby byl tento sport na olympiádu vůbec zařazen, kterou podepsalo několik tisíc lidí.

Citace petice: Skateboarding není „sport“ a nechceme, aby byl využívaný a proměňovaný tak, aby zapadl do olympijského programu.“

Máme pocit, že zapojení do olympiádyby navždy změnilo tvář skateboardingu a jeho svobodu. Domníváme se, že by to žádným způsobem nepodpořilo skateboardisty ani skateparky. Nepřejeme si být součástí něčeho takového a nebudeme podporovat olympiádu, pokud bude skateboarding zařazen mezi olympijské sporty.“

 

Druhá část komunity tento počin bere jako velký krok vpřed a možnost rozšířit skateboarding mezi více lidí. Věří, že se díky olympiádě v budoucnu zvýšší konkurence, postaví se více skateparků a ježdění se posune na vyšší příčku, což ocení zajisté všichni nehledě na jejich postoji k olympijským hrám.

 

Náš přední rider Maxim Habanec se na olympiádu sám připravoval a netajil se tím, že je příznivcem zařazení tohoto sportu na olympiádu a vnímá to pozitivně, ačkoliv sám měl ze začátku pochybnosti, co to s jeho oblíbeným sportem udělá a v roce 2015 pro iDnes.cz řekl: Je to velká věc, která může změnit a rozdělit celý sport. I snowboarding to rozštěpilo na dva tábory. Hardcore jezdci to odmítli. Ale druhá skupina si na olympiádě zazávodit chce.“

B.G

 

 


Tato stránka využívá cookies pro zvýšení komfortu vašeho nakupování. Používáním této stránky souhlasíte s jejich využitím. Více o cookies naleznete ZDE.

ROZUMÍM