0

SKATEBOARDING POPRVÉ NA OLYMPIJSKÝCH HRÁCH!

Odročené Letní olympijské hry 2020 (2021) konané v Tokiu sebou přinesly nemalé změny. Dominantou bylo bezpochyby zařazení šesti nových sportů do programu olympiády včetně skateboardingu! Co si o tomto kroku myslí naši přední rideři, jak vypadala samotná disciplína, kdo vyhrál a změnila olympiáda ducha tohoto sportu?

 

16.08.2021 591

Průběh disciplíny

Skateboarding byl na olympiádě rozdělen do dvou disciplín - park a street - v kategoriích muži a ženy po dvaceti závodnících.

V disciplíně street šlo o simulaci ulice - klasická jízda na rovném povrchu s překážkami v podobě laviček, schodů, zábradlí a podobně, zatímco disciplína park, známá jako bowl, připomínala jízdu v obrovské míse, která má velmi příkré stěny se zatáčkami, kterou můžeme najít ve velkých skateparcích.

 

Po celou dobu je jízda doprovázena hudební kulisou. Závodník má dvě kola - první je na rozježdění a druhé už je finální, ve kterém berou rozhodčí v potaz obtížnost triků, výšku výskoků, rychlost, hbitost, také především originalitu, celkovou kompozici a provedení.

 

Kdo vyhrál první zlato?

Zlatou madaili si odnesla talentovaná třináctiletá Momidži Niši a dvaadvacetiletý Yuto Horigome, kterým se povedlo zabodovat v disciplíně street. Skateboarding je v Japonsku fenoménem, a proto není žádným překvapením, že první zlaté medaile zůstaly doma.

 

 

Co na to Češi?

Čeští rideřise do Tokia letos nedostali. O kvalifikaci však usiloval například Martin Pek, Jan TomšovskýTomáš Vintr a v neposlední řadě i Maxim Habanec, který byl nominaci nejblíže. 

 

Rozdělení skateboardingové komunity

Už v počátku, kdy se začala šířit spekulace o zařazení skateboardingu na olympiádu, část riderů v tom měla velmi rychle jasno a proti tomuto kroku se vyhranila. Vnímali to jako definitivně špatný krok. Uváděli, že tento sport se na olympiádu nehodí, jelikož skateboarding není pouhým sportem, ale životním stylem a kvůli mainstreamu ztratí svého ducha.

V roce 2015 dokonce vznikla petice proti tomu, aby byl tento sport na olympiádu vůbec zařazen, kterou podepsalo několik tisíc lidí.

Citace petice: Skateboarding není „sport“ a nechceme, aby byl využívaný a proměňovaný tak, aby zapadl do olympijského programu.“

Máme pocit, že zapojení do olympiádyby navždy změnilo tvář skateboardingu a jeho svobodu. Domníváme se, že by to žádným způsobem nepodpořilo skateboardisty ani skateparky. Nepřejeme si být součástí něčeho takového a nebudeme podporovat olympiádu, pokud bude skateboarding zařazen mezi olympijské sporty.“

 

Druhá část komunity tento počin bere jako velký krok vpřed a možnost rozšířit skateboarding mezi více lidí. Věří, že se díky olympiádě v budoucnu zvýšší konkurence, postaví se více skateparků a ježdění se posune na vyšší příčku, což ocení zajisté všichni nehledě na jejich postoji k olympijským hrám.

 

Náš přední rider Maxim Habanec se na olympiádu sám připravoval a netajil se tím, že je příznivcem zařazení tohoto sportu na olympiádu a vnímá to pozitivně, ačkoliv sám měl ze začátku pochybnosti, co to s jeho oblíbeným sportem udělá a v roce 2015 pro iDnes.cz řekl: Je to velká věc, která může změnit a rozdělit celý sport. I snowboarding to rozštěpilo na dva tábory. Hardcore jezdci to odmítli. Ale druhá skupina si na olympiádě zazávodit chce.“

B.G